Akademia Leśniczego- leśna West Point po raz czwarty

W marcu 2011 rozpoczęła działalność Akademia Leśniczego. Pisałem o tym wcześniej, bo jestem absolwentem pierwszej edycji, stąd z zainteresowaniem śledzę dalsze losy tego ciekawego projektu. Właśnie zakończyła się trzecia edycja i rozpoczęto nabór na czwartą. Wiem, że wielu leśników interesuje ten temat, a dla innych branż może być to świetny przykład inwestowania w pracowników.
27.12.2013

W marcu 2011 rozpoczęła działalność Akademia Leśniczego. Pisałem o tym wcześniej, bo jestem absolwentem pierwszej edycji, stąd z zainteresowaniem śledzę dalsze losy tego ciekawego projektu. Właśnie zakończyła się trzecia edycja i rozpoczęto nabór na czwartą. Wiem, że wielu leśników interesuje ten temat, a dla innych branż może być to świetny przykład inwestowania w pracowników.

W wielu firmach bowiem mówi się o zarządzaniu zasobem ludzkim (A fe! bardzo nie lubię tego określenia) i tworzy specjalne komórki w tym celu. Powszechnie znane jest hasło: „celem zarządzania zasobami ludzkimi jest  umożliwienie firmie osiągnięcia sukcesu dzięki zatrudnionym w niej ludziom”. W Lasach Państwowych nie tylko mówi się tak, ale też działa! Leśniczy staje się dla firmy cennym zasobem, jeśli ma wszechstronną wiedzę i potrafi z niej znakomicie korzystać, pamiętając inne, ważne zdanie:  Pracownik sam w sobie nie jest kapitałem, lecz dopiero jego zdolności, doświadczenia, wiedza, umiejętności i inne pozytywne cechy”. Armia amerykańska ma swoją prestiżową West Point, bez ukończenia której trudno robić karierę w wojsku, a nawet polityce, a leśnicy - Akademię Leśniczego i jestem przekonany, że uzyskanie tego dyplomu to ważny krok w karierze każdego leśniczego:

8478.jpg

 Do tej pory Akademię Leśniczego ukończyło łącznie 546 leśniczych. Docelowo status absolwenta ma uzyskać łącznie 1500 leśniczych spośród ok. 5,5 tys. zatrudnionych. To tylko nieco ponad ¼ leśniczych, którzy są typowani przez nadleśniczych do studiowania w tej prestiżowej Akademii. Nadleśniczowie kierują tam swoich wyróżniających się leśniczych, którzy mają perspektywy dalszego rozwoju. Nie ma tu znaczenia wiek, ani wykształcenie, liczy się zaangażowanie leśniczych w poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności. Na wykładach pojawiają się młodzi, dobrze wykształceni leśniczowie i doświadczeni praktycy, którzy pomimo braku dyplomu wyższej uczelni są znakomitymi fachowcami. Podczas wspólnych zajęć, które najczęściej prowadzone są w formie warsztatowej, oprócz czerpania z wiedzy wykładowców także uczą się od siebie nawzajem. Szczególnie widać to przy realizacji bloku związanego z mapami cyfrowymi, informatyką, GPS, obsługą rejestratorów, nowymi aplikacjami itd.:

8473.jpg

 Tematyka zajęć obejmuje  pełen przekrój aktualnej, wciąż zmieniającej się wiedzy leśnej oraz zagadnienia tzw. ”miękkie”, czasem zupełnie nowe dla niektórych leśniczych: z komunikacji społecznej, technik asertywności czy zarządzania sobą w czasie. Część zajęć odbywa się także w sposób praktyczny, tak np. leśniczowie doskonalą się w umiejętnościach prowadzenia zajęć z edukacji przyrodniczej:

8474.jpg

 Akademia Leśniczego to pomysł Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, zmierzający do wyszkolenia specjalistów, którzy swoimi wysokimi kompetencjami zagwarantują utrzymywanie leśnictwa na stale wysokim poziomie. Głównym założeniem Akademii jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych najliczniejszej grupy stanowisk w LP – leśniczych, ale też wykształcenie ich w dziedzinach dotąd mniej znanych, takich jak komunikacja społeczna i autoprezentacja, szeroko pojęty PR, marketing oraz dbałość o wizerunek LP i leśników:

8475.jpg

 Nie bez znaczenia jest też to, że jest to znakomita okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy leśniczymi, którzy są  praktykami z różnych nadleśnictw, a nawet dyrekcji. Leśniczym jest bardzo potrzebna wymiana poglądów, bo przecież pracują głównie samotnie i umocnienie się w świadomości własnej wartości. Takie spotkanie ludzi w różnym wieku, o różnym doświadczeniu zawodowym, ale o jednej pasji, jaką jest praca w lesie, są bardzo pożyteczne dla nich samych i dla firmy, której są kluczowym elementem.

 Leśniczy, aby był dobrym leśniczym,  musi być człowiekiem o bardzo szerokiej wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej, którą nie zawsze (niestety)  gwarantuje dyplom, choćby najlepszej uczelni. Wiedza i kompetencje przychodzą z latami pracy, doświadczeniem i chęcią uczenia się. Akademia Leśniczego realizowana jest w formule podobnej do „podyplomówki”. Z poziomu regionalnej dyrekcji typowane są nadleśnictwa, z których leśniczowie typowani są do kolejnej edycji AL. Warto zainteresować się sprawą, bo już z początkiem 2014 roku rusza czwarta edycja. Polskę podzielono tak jak dotychczas na sześć obszarów i wytypowano sześć leśnych ośrodków, gdzie odbywają się zajęcia: w Orzechowie Morskim k. Ustki, Malinówce k. Ełku, Jedlni Letnisko k. Radomia, Janowie Lubelskim k. Zamościa oraz Łagowie k. Świebodzina:

8476.jpg 

Leśniczowie mają zajęcia w tym samym ośrodku, położonym najbliżej ich nadleśnictwa. Wykładowcy, którzy są także praktykami w dziedzinach które przybliżają słuchaczom Akademii, dojeżdżają do wszystkich ośrodków. Akademia działa w formie 6 zjazdów i składa się z 6 bloków zajęć po 24 godziny wykładowe każdy. Zjazdy są rozsądnie wkomponowane w cykl rocznych zajęć leśniczych i odbywają się w dniach roboczych. Udział w zajęciach jest bezpłatny dla uczestnika i finansowany z Funduszu Leśnego.

   Cykl szkoleń realizowany jest przez Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu – Zespół Szkoleń i turystyki, na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Szefowa zespołu Pani Miłoslawa Hyży zawsze zapina wszystko na ostatni guzik, a każdy dzień zajęć jest świetnie przemyślany i zaprojektowany z wielką dokładnością przez Tomasza Białego- opiekuna całej Akademii ze strony ORWLP Bedoń:

8477.jpg

Student- leśniczy powinien uczestniczyć we wszystkich spotkaniach, każde z nich kończy się egzaminem sprawdzającym zdobytą wiedzę. Po zaliczeniu wszystkich 6 egzaminów, każdy uczestnik otrzymuje dyplom ukończenia Akademii wydawany przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Zwykle pierwsze spotkanie leśniczych- studentów AL cechuje niepewność i pewien stres przed wykładami i egzaminami, natomiast ostatnie zawsze pełne jest żalu, że to już koniec fajnej przygody. Wszystkie szczegóły dotyczące tego ciekawego przedsięwzięcia  znajdziecie na stronie LP w zakładce ORWLP Bedoń pod adresem:

 http://bedon.lasy.gov.pl/pl/414,akademia-lesniczego.html

 Akademia Leśniczego niebawem po raz czwarty rozpocznie działalność i choć bez hucznego „Gaudeamus igitur”, ale to nie pieśń, ale  wiedza, którą zdobędą tam leśniczowie odbije się echem w polskich lasach. Nie bez powodu symbolem Akademii jest sowa…

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl