Odcinek 6 - Głową w dół

Beata Tadla i Grzegorz Miśtal razem ruszą w podróż nietoperzowym szlakiem, poznając cykl życia tych jedynych latających ssaków.
13.10.2014

Beata Tadla i Grzegorz Miśtal razem ruszą w podróż nietoperzowym szlakiem, poznając cykl życia tych jedynych latających ssaków.

W szóstym odcinku cyklu „Ocalony świat” TVP1 pt. „Głową w dół” pierwszym przystankiem Beaty Tadli i Grzegorza Miśtala na ich trasie będą stare, poniemieckie bunkry w Strzalinach, gdzie kilka lat temu utworzono rezerwat chroniący jedno z największych zimowisk nietoperzy w Polsce. Gdy zimą ssaki zapadają tam w hibernację, nie wolno ich niepokoić. Gdy wiosną wylatują do kolonii rozrodczych w innych częściach regionu, fortyfikacje są otwarte dla turystów i pasjonatów historii.

Nietoperze są tajemnicze, groźne, a może też delikatne i bardzo pożyteczne? Prawdy o tym, czy należy się ich bać będzie dociekać Beata Tadla. Będzie uczestniczyć w działaniach, które mają na celu ratowanie chronionych zwierząt. Grzegorz Miśtal weźmie także udział w badaniach nietoperzy organizowanych przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego w Borach Tucholskich i będzie asystować przy robieniu USG ciążowego nietoperzycy.

– Nietoperze za troskę pięknie potrafią się ludziom odwdzięczyć. Nie tylko tam gdzie mają kolonię rozrodczą, nie mają szans komary i inne insekty, ale co więcej „pomagają” w uzyskaniu funduszy na remont zabytków. Ochrona ich kolonii jest tak niezbędna, że często właśnie z funduszy na ratowanie przyrody można pozyskać pieniądze na np. naprawienie dachu walącego się kościoła – mówi Anna Malinowska z Lasów Państwowych. Przekonają się o tym Beata Tadla i Grzegorz Miśtal w maleńkiej cerkwi w Leluchowie, oraz w gotyckim kościele we Wleniu. Tam właśnie wezmą udział, u boku chiropterologów ze Stowarzyszenia „Pro Natura”, w wielkim sprzątaniu po nietoperzach, gdy te wyleciały na zimowisko ze swoich kolonii rozrodczych.