Odcinek 9 - Szaraka szukaj w polu

Olga Bończyk i Grzegorz Miśtal wyruszą w podróż, aby dowiedzieć się, jak ratować drastycznie zmniejszającą się populację zajęcy i kuropatw.
12.11.2014

Olga Bończyk i Grzegorz Miśtal wyruszą w podróż, aby dowiedzieć się, jak ratować drastycznie zmniejszającą się populację zajęcy i kuropatw.

Choć w świadomości wielu z nas zające i kuropatwy to zwierzęta możliwe do zaobserwowania wszędzie, okazuje się że w ciągu ostatnich 20 lat ich populacje drastycznie się zmniejszyły. Jeszcze pod koniec XX. w zające w Polsce liczyło się w milionach, dziś tylko w setkach  tysięcy– mówi Adam Wasiak – dyrektor generalny Lasów Państwowych.

W dziewiątym odcinku cyklu „Ocalony świat” TVP1 pt. „Szaraka szukaj w polu” Olga Bończyk i Grzegorz Miśtal udadzą się do Łochowa, gdzie SGGW prowadzi projekt badawczy dotyczący wsiedlania kuropatw do natury. Będą uczestniczyć w akcji nakładania ptakom nadajników telemetrycznych i w wypuszczaniu ich na wolność.

Olga Bończyk odwiedzi też Nadleśnictwo Świebodzin, gdzie umiejscowiony jest ośrodek, w którym hoduje się zające i kuropatwy, oraz przygotowuje się je do życia na wolności. Kiedy zwierzęta wychowane w sztucznych warunkach znajdą się w naturze, szok będzie mniejszy. 

Bohaterowie pojadą również w Bory Dolnośląskie, by uczestniczyć w akcji wsiedlania zajęcy. Będą przyglądali się zabiegom leśników, weterynarzy i przyrodników, którzy walczą o to, by zwiększyć szanse przeżycia szaraków na wolności.