Nowe doświadczenie

Ostatnio obejrzałam filmik o czyszczeniu rąk pobrudzonych przy zbiorze jagód borówki czarnej szczawikiem zajęczym. Zainspirowało mnie to do opracowania nowej zabawy (doświadczenia), która może być kontynuacją pobytu w lesie, gdzie owocowały borówki.
09.07.2013

Ostatnio obejrzałam filmik o czyszczeniu rąk pobrudzonych przy zbiorze jagód borówki czarnej szczawikiem zajęczym. Zainspirowało mnie to do opracowania nowej zabawy (doświadczenia), która może być kontynuacją pobytu w lesie, gdzie owocowały borówki.

6899.jpg

Najpierw parę słów wprowadzenia

Rośliny posiadają różne barwniki. Najbardziej znane są chlorofil i karotenoidy; natomiast mniej – antocyjany. Antocyjany to barwniki o kolorze czerwonym, niebieskim lub fioletowym. Występują w kwiatach, owocach i liściach. Nadają im atrakcyjny kolor, od pomarańczowego, poprzez różne odcienie czerwieni i fioletu, aż do barwy niebieskiej. Antocyjany gromadzą się w komórkach w wakuolach, w postaci granulek różnej wielkości. Źródła antocyjanów: owoce ciemnoczerwone lub niemal o czarnej barwie: aronia, czarna porzeczka, czarna jagoda, czarny bez, wiśnia, żurawina, winogrono, truskawki.

6900.jpg

A teraz doświadczenie

Rośliny zawierające antocyjany to naturalne bioindykatory, czyli gatunki wskaźnikowe, określające ph. Polega to na tym, że zmiana stężenia jonów wodorowych powoduje zmianę zabarwienia antocyjanów. A jakie to są kolory? Sprawdzimy…

6901.jpg

Potrzebne materiały:

  1. Trzy szklanki z wodą.
  2. Trzy łyżeczki.
  3. Coś kwaśnego (np. kwasek cytrynowy).
  4. Coś zasadowego (np. soda kaustyczna – zawiera ok. 98% wodorotlenku sodu. Soda oczyszczona, mydło, płyn do mycia naczyń, proszek... nie dają odpowiedniego efektu)
  5. Sok z czarnej jagody.

Przebieg doświadczenia:

  1. Do jednej szklanki należy dodać łyżeczkę kwasku cytrynowego, do drugiej łyżeczkę sody kaustycznej (UWAGA!!! Substancja żrąca), do trzeciej nie dodajemy nic (próba kontrolna). Należy dokładnie wszystko wymieszać.
  2. Do każdej szklanki należy dodać łyżeczkę soku borówki czarnej i dokładnie wymieszać.

Wynik doświadczenia:

6902.jpg

  1. Woda w szklance z kwaskiem cytrynowym zmieniła kolor na różowy.
  2. Woda w szklance z sodą kaustyczną zmieniła kolor na zielony.
  3. Woda w szklance bez dodatków ma kolor soku borówki czarnej.

Antocyjany w środowisku silnie kwaśnym są czerwone, w słabo kwaśnym – różowe, w obojętnym – filetowe, a w zasadowym – zielone.

Miłego eksperymentowania!

A do czego roślinom są potrzebne antocyjany?

Antocyjany są przeciwutleniaczami. Wytwarzane są między innymi pod wpływem światła słonecznego. Chronią rośliny przed działaniem wolnych rodników, które mogą uszkodzić DNA i doprowadzić do śmierci komórki.

Antocyjany nadając barwę kwiatom i owocom przyczyniają się do zapylenia i rozprzestrzeniania się roślin.

Znaczenie antocyjanów dla człowieka

Antocyjany to jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Chronią przed najgroźniejszymi chorobami cywilizacyjnymi (nadciśnienie, miażdżyca, alergia, nowotwory). Uczestniczą w syntezie kolagenu; poprawiają kondycję i wygląd skóry, włosów i paznokci. Poprawiają jakość widzenia oraz podtrzymują działanie adrenaliny i wykazują aktywność antywirusową.

Antocyjany są ważne dla wszystkich, którzy chcą być zdrowi i aktywni.

Hanka 
edukator@erys.pl