Którą informację wybrać?

Przygotowywałam informacje na temat myszołowa. Otoczyłam się książkami… Wszystko było ok. dopóki nie doszłam do informacji o wędrówkach.
06.09.2013

Przygotowywałam informacje na temat myszołowa. Otoczyłam się książkami… Wszystko było ok. dopóki nie doszłam do informacji o wędrówkach.

W publikacji pierwszej podana jest informacja „Przylot w końcu lutego lub w marcu, odlot w końcu września lub w październiku. Dość często zimuje w kraju” (Sokołowski J. 1979. Ptaki Polski. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa). W publikacji drugiej te informacje się potwierdzają „Myszołowy z Polski zimują w zachodniej Europie. Odlatują w październiku, przylatują w marcu. Część populacji osiadła, zwłaszcza na zachodzie kraju. Zimą przylatują do nas osobniki z północy” (Zawadzka D., Sławski M. 2007. Spotkania z przyrodą. Las. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa). W publikacji trzeciej zaczęłam mieć wątpliwości, jak temat ująć. Podano: „Gatunek osiadły, koczujący i wędrowny. Część środkowoeuropejskiej populacji wędruje na niezbyt odległe zimowiska na zachód i południe Europy, a u nas pojawiają się ptaki z północy i wschodu” (Bezzel E. 2000. Ptaki. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa). Z dwóch pierwszych publikacji wynika, że myszołowy są gatunkiem osiadłym i wędrownym. W publikacji trzeciej dodano, że jest także koczującym. Aby rozstrzygnąć dylemat sięgnęłam do kolejnej książki: Śniegocki R. 2012. Z pamiętnika skrzydlatych myśli. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Warszawa. Temat został ujęty następująco: „Myszołów zwyczajny (Buteo buteo) jest gatunkiem w Polsce osiadłym, co oznacza, że towarzyszy nam przez cały rok. Jednakże musimy pamiętać, że zimą ptaki w poszukiwaniu pokarmu koczują i opuszczają swoje tereny lęgowe. Myszołów zazwyczaj nie odlatuje od nich jednak zbyt daleko”. Ta ostatnia informacja wydała mi się najbardziej wiarygodna. No bo dlaczego ma odlatywać, jeżeli przez cały rok ma możliwość znalezienia pokarmu. Najwyżej koczuje. Ufff…

Hanka 
edukator@erys.pl