Gdzie znajduje się pomnik tura?

Od kilku/kilkunastu lat się tam wybierałam, a od mojego miejsca zamieszkania jest to naprawdę niedaleko. Zdarzało się, że jadąc pociągiem do Warszawy przejeżdżałam przez tę miejscowość. Nigdy jednak nie wysiadłam.
05.09.2010

Od kilku/kilkunastu lat się tam wybierałam, a od mojego miejsca zamieszkania jest to naprawdę niedaleko. Zdarzało się, że jadąc pociągiem do Warszawy przejeżdżałam przez tę miejscowość. Nigdy jednak nie wysiadłam.

Wreszcie postanowiłam spełnić plany i się tam wybrać – przeanalizowałam połączenie pkp, zdobyłam plan miejscowości, dowiedziałam się w którym miejscu pomnik stoi, jednak ciągle padało co wykluczało zrobienie zdjęć. Opowiedziałam o moich planach gościom weekendowym. Zaproponowali, że wracając do domu, podrzucą mnie w to miejsce, a wrócę sobie pociągiem. I tak też zrobiliśmy. W niedzielę, 5 września 2010 roku stanęłam w miejscu, gdzie w 1627 roku padła ostatnia samica tura. To miejsce jest dla mnie symbolem. W okresie, gdy giną gatunki i tyle się mówi o potrzebie zrównoważonego rozwoju, powinno być nagłośnione. A o ironio, kasjerka na stacji PKP nie potrafiła wskazać mi miejsca, gdzie stoi pomnik.

O turze często opowiadam na zajęciach. Jest to fascynujący przypadek. Gatunek miał w Polsce ostatnią ostoję. Typowym jego siedliskiem były lasy liściaste i mieszane. Tur był pod specjalną opieką polskich królów i tylko monarcha mógł na niego polować. Zanikające stada były otaczane opieką przez królewskich nadzorców i członków specjalnej służby łowieckiej. Ponieważ składali oni raporty o stanie tych zwierząt, znana jest historia zaniku gatunku. W XIV i XV wieku tury występowały jedynie na Mazowszu i być może na południowej Lubelszczyźnie. W XVI wieku ich zasięg ograniczał się już tylko do Puszczy Wiskickiej i Jaktorowskiej. W połowie XVI stulecia populacja turów liczyła około 50 osobników. Z czasem liczebność ich coraz bardziej malała i zwierzęta zajmowały coraz mniejszy areał. Podobno pod koniec XVI wieku nastąpiła rozluźnieniu dyscyplina nadzorcza w ostatniej ostoi tura, nie było właściwej opieki nad przychówkiem, zawleczono choroby. Ostatni okaz padł śmiercią naturalną w miejscu – celu mojej wycieczki. Zdarzenie to upamiętnia pomnik.

Oto pytanie/zagadka: GDZIE ZNAJDUJE SIĘ POMNIK TURA?

Na zdjęciach poniżej – w tym miejscu kiedyś była puszcza w której żyły tury. Były to potężne zwierzęta, podobno agresywne. Uważane są za protoplastów bydła domowego. 

Hanna Będkowska

4608.jpg

4609.jpg

4610.jpg

4611.jpg