Dlaczego pszczoły nie żądlą trupiej główki?

Dzisiaj ośrodek w którym pracuję gościł 90 dzieci, które przyjechały z Piotrkowa Trybunalskiego. Jakoś udało się to wszystko ogarnąć, pomimo że dwie osoby są na urlopie. Takie dzieci „wakacyjne” są fantastyczne – wesołe, wyluzowane, odważniej zadają pytania…
05.08.2011

Dzisiaj ośrodek w którym pracuję gościł 90 dzieci, które przyjechały z Piotrkowa Trybunalskiego. Jakoś udało się to wszystko ogarnąć, pomimo że dwie osoby są na urlopie. Takie dzieci „wakacyjne” są fantastyczne – wesołe, wyluzowane, odważniej zadają pytania…

Uczestnicy zajęć pracowali z dużym zaangażowaniem. W razie potrzeby im pomagałam. Dobrze, że miałam asystenta – Mateusza (Chłopiec na pierwszym zdjęciu w granatowej koszulce). Przyjechał na wakacje z Warszawy, a ponieważ posiada dużą wiedzę przyrodniczą, zaproponowałam Mu, aby mi pomógł. Zgodził się z chęcią i dzielnie mi asystował. Dzieci zgłaszały się do Niego z pytaniami, a On cierpliwe im pomagał znajdować odpowiedzi. Po upływie około 30 minut było podsumowanie. Zorganizowałam je trochę inaczej niż w trakcie roku szkolnego. Po prostu dzieci zadawały mi pytania. Jest to zawsze obarczone ryzykiem, ponieważ może się zdarzyć, że nie będę znała odpowiedzi. I tak stało się tym razem.

Dzieci zadawały różne pytania, np. Jakiej wielkości są ryjówki malutkie po urodzeniu? Jak polują nietoperze? Dlaczego ćma zmierzchnica trupia główka tak dziwnie się nazywa?I to właśnie zmierzchnica przysporzyła mi kłopotów. Wyjaśniłam, że ten największy nasz motyl lata wieczorem i nocą, a na wierzchu tułowia ma charakterystyczny rysunek, przypominający ludzką czaszkę. Opowiedziałam dzieciom, że motyle lęgną się w Afryce, Azji i nad Morzem Śródziemnym, jednak jeżeli lato w Polsce jest wystarczająco ciepłe i długie, to także u nas. Wówczas nowe pokolenie motyla migruje pod koniec lata na południe. Opowiedziałam dzieciom także o tym, że motyle te spotykane są w koloniach pszczoły miodnej. Nie są przez nie niepokojone i odżywiają się miodem i nektarem. Ta informacja zainteresowała Mateusza, który zadał mi pytanie – Dlaczego pszczoły nie żądlą zmierzchnicy trupiej główki. No i wpadka, tego nie wiedziałam.

Po zajęciach znalazłam odpowiedź na to pytanie; przekazałam ją Chłopcu. Otóż, pszczoły nie atakują motyla dzięki zjawisku chemicznej mimikry. Mimikra jest przystosowaniem ochronnym występującym u zwierząt (zwłaszcza owadów), polegającym na upodabnianiu się zwierząt bezbronnych do zwierząt zdolnych do obrony lub upodobnianiu się do siebie różnych gatunków zwierząt zdolnych do obrony, poprzez przybranie ich kształtu, barwy, zachowania lub innych właściwości.

Hanka

edukator@erys.pl

5116.jpg

5117.jpg

5118.jpg

5119.jpg