Święto Niezapominajki w lesie

Niezapominajkowym marszem uczcili Święto Polskiej Niezapominajki uczniowie z Krościenka Wyżnego, harcerze, przedstawiciele władz, członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina" i leśnicy z Nadleśnictwa Dukla.
16.05.2017 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Niezapominajkowym marszem uczcili Święto Polskiej Niezapominajki uczniowie z Krościenka Wyżnego, harcerze, przedstawiciele władz, członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina" i leśnicy z Nadleśnictwa Dukla.

Uczestnicy przemaszerowali trasą Literackiego Szlaku Drzew, który upamiętnia znane osobistości związane z historią Krościenka Wyżnego. Ten dzień rozpoczęto od spotkania przy dębie „Wincentym", gdzie przypomniano o obchodzonej właśnie 210. rocznicy urodzin słynnego poety Wincentego Pola i jego związkach z rodziną właścicieli miejscowego dworu - Jabłonowskich.  

Na trasie spaceru znalazły się też dęby nazwane imionami Antoniego Lorensa, Aleksandra Fredry, Jana Szelca, Seweryna Goszczyńskiego i Ludwika Jabłonowskiego. Była okazja, by o każdej z tych postaci opowiedzieli redaktorzy szkolnej gazetki Kleks. Po drodze leśnicy objaśniali przyrodnicze ciekawostki, opowiadali o hodowaniu lasu i historii „Dębiny", zniszczonej przed laty przez huragan.

- To las z bardzo ciekawą przeszłością, dziś Park Leśny Dębina",  służący wielu ludziom jako miejsce rekreacji i wypoczynku - przypomniał Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla. - Bardzo ciekawa jest inicjatywa oznakowania Literackiego Szlaku Drzew, nad którą się wspólnie ze społecznością lokalną w najbliższej przyszłości pochylimy.

Podczas wędrówki cały czas niesiono kosz pełen niezapominajek, zostawiając przy kolejnych  drzewach kwiatki, na zakończenie zaś niezapominajkowe bukieciki wręczono każdemu z uczestników.

Pamiątką sympatycznego spotkania wśród drzew były edukacyjne gadżety od Nadleśnictwa Dukla, specjalne egzemplarze niezapominajkowego Kleksa, a także pięknie wydane reprinty „Pieśni o ziemi naszej" Wincentego Pola, ufundowane przez Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina" i opieczętowane okolicznościowym stemplem.