Pożyteczne jaszczurki już się wygrzewają

Pierwsze promienie wiosennego słońca to doskonała okazja, aby ogrzać się po zimie. Z cieplejszych dni chętnie korzystają nie tylko ludzie, ale również zwierzęta.
28.07.2017 | Anna Jakimiuk, RDLP w Białymstoku

Pierwsze promienie wiosennego słońca to doskonała okazja, aby ogrzać się po zimie. Z cieplejszych dni chętnie korzystają nie tylko ludzie, ale również zwierzęta.

Wiosenne spacery to doskonała okazja do obserwowania budzącej się do życia przyrody. W powietrzu czuć subtelną grę roślinnych aromatów, słychać godowe śpiewy ptaków. W zbiornikach wodnych oraz w ich otoczeniu można obserwować gody żab i ropuch, natomiast na nasłonecznionych, suchych terenach często wygrzewają się w słońcu jaszczurki.

Annie Bacewicz z leśnictwa Lipki (Nadleśnictwo Szczebra) udało się uchwycić w obiektywie, korzystającą ze słońca jaszczurkę zwinkę. Zwinka to pospolicie występująca w Polsce, pięknie ubarwiona jaszczurka. Samce z reguły mają jasno- lub ciemnobrunatne ubarwienie z odcieniem żółto-zielonym, samice są brudnoszare.

Zwinka jest bardzo ciepłolubna, dlatego też najczęściej można ją spotkać w nasłonecznionych miejscach, np. na polanach leśnych, łąkach, rumowiskach czy drogach. Zwinkom, jako zwierzętom zmiennocieplnym, odpowiednie nagrzanie jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kąpieli słonecznych zażywa najczęściej w pobliżu swojej nory, w której w razie niebezpieczeństwa bardzo szybko się chowa. Jest to niezwykle zwinny i szybki gad. Jak większość jaszczurek schwytana odrzuca ogon i ucieka.

W skład codziennej diety jaszczurki wchodzą pająki, gąsienice, owady oraz ślimaki. Czasem zwinka staje się kanibalem i pożera, własne bądź innych jaszczurek, młode. Zwinki najbardziej aktywne są w ciągu dnia. Wygrzewają się rano, by po południu polować w niskiej trawie. Wieczorem wracają do swoich kryjówek, gdzie spędzają noc. Jaszczurki zaczynają hibernować w październiku, a wybudzają się w marcu.

Okres godowy trwa od kwietnia do czerwca. W tym czasie samce przybierają jaskrawozielone barwy i w obecności samic toczą walki. Samice, we wcześniej wykopanej norce, składają od pięciu do 18 jaj.

Chociaż zwinka jest najpospolitszym w Polsce gadem, to jej liczebność z powodu uprzemysłowienia i zanikania naturalnych siedlisk, znacznie się zmniejszyła. Jaszczurki mają również wielu wrogów naturalnych, np. węże, ptaki drapieżne, łasice czy borsuki. Obecnie zwinka jest objęta ochroną częściową.