Publikacje przyrodnicze i turystyczne zachęcające do poznania rodzimej fauny i flory oraz najpiękniejszych zakątków kraju. (fot. Shutterstock/potowizard)
Czy leśnicy potrzebni są Puszczy Białowieskiej? Co by się stało, gdyby Puszcza Białowieska w całości stała się parkiem narodowym? Czy rację mają ekolodzy, czy leśnicy, a może mieszkańcy terenów puszczańskich? Na te i inne pytania możesz szukać odpowiedzi w tej publikacji. Dostępna również w wersji angielskiej
Zamieranie świerka w Beskidach budzi emocje. Leśnicy, przyrodnicy, mieszkańcy tych gór, turyści – wielu widzi ten problem na swój sposób, niekiedy w krzywym zwierciadle. Lektura tej książki sprawi, że będziesz mógł wypracować własne zdanie na ten temat.
Na początku było Drzewo, Drzewo było w Lesie i Lasem było Drzewo… Opowieść o tym, jak w latach 80. ubiegłego stulecia zmieniło się podejście do gospodarki leśnej – od eksploatacyjnego do zrównoważonego. Wtedy to zaczęto kłaść nacisk na użytkowanie lasu z poszanowaniem praw przyrody, odchodząc od pojmowania go jedynie jako dostawcy drewna. Książka dostępna również w wersji angielskiej.
Znani fotografowie przyrody, autorzy wielu albumów - Grzegorz i Tomasz Kłosowscy - dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Któż lepiej, jak nie leśnicy, oprowadzi po lesie, opowie o nim? Książka o tym, że leśnicy nie tylko hodują i chronią lasy, zajmują się gospodarką leśną. To także ludzie z pasją, animatorzy życia społecznego i kulturalnego, którzy chcą się swoją wiedzą dzielić z innymi, którzy zapraszają do lasu jak do swojego domu, by odkryć jego uroki przed gośćmi. Dostępna również w wersji angielskiej.
Łowca motyli, historyk, maratończyk, muzyk, alpinista... w sumie jedenaście sylwetek niezwykłych leśników z pasją, bo nie samym lasem leśnik żyje...
Wszystkie, bo dziewięć gatunków, które występują w Polsce. W broszurze tej, wydanej w ramach projektu „Bubobory w Lasach Państwowych”, znajdziesz opis tych gatunków, wzbogacony o wiele ciekawostek i znakomite zdjęcia.
Lasy są tak wpisane w polski krajobraz, że są dla nas czymś absolutnie naturalnym. A jak to wygląda w krajach Europy? Jak wypadamy na tle innych państw?
Lasy tworzą najbardziej złożone, najbogatsze w gatunki organizmów ekosystemy, w których wykorzystanie energii słonecznej, akumulacja produktów fotosyntezy, neutralizacja skażeń, rozkład materii organicznej, obieg pierwiastków biogenicznych, oddziaływanie na mikroklimat osiągają tak wysoki poziom, że lasy wpływają nie tylko na lokalne środowisko, ale także na stan całej naszej biosfery
Autorzy, pedagog i profesor leśnik, wyposażeni w wiedzę i aparat fotograficzny zabiorą Cię na niezwykłą wycieczkę do lasu. Będzie to szczególna lekcja w lesie, podczas której zobaczysz to, czego sam byś zapewne nie dostrzegł.
Szperanie w archiwach może być fascynującym zajęciem. Wie o tym autor - leśnik z zawodu, historyk z zamiłowania, który przejrzał tysiące gazet i mikrofilmów z okresu międzywojnia, by wprowadzić czytelnika do swojego teatru historii, historii szczególnej, bo związanej z lasami.