Publikacje przyrodnicze i turystyczne zachęcające do poznania rodzimej fauny i flory oraz najpiękniejszych zakątków kraju. (fot. Shutterstock/potowizard)
Warto wiedzieć, co zrobić, gdy… spotkasz w lesie groźnie wyglądające zwierzę, znalazłeś się blisko pożaru, „złapałeś” kleszcza, nieoczekiwanie spod Twoich nóg wypełzł wąż lub wydarzyło się coś takiego, o czym nigdy byś nie pomyślał, wybierając się na leśną wędrówkę. Przeczytaj, a będziesz mógł spokojnie wędrować po lesie…
Lasy są naszym wspólnym dobrem, z którego możemy korzystać w różnoraki sposób. Są źródłem czystego powietrza, ale też drewna. Umożliwiają wypoczynek, ale dają też pracę. Są dostępne dla wszystkich. Jednym słowem, ich sąsiedztwo to same korzyści, tym bardziej, że są użytkowane i zarządzane przez leśników w sposób umożliwiający jednocześnie ich ochronę.
Prostym językiem o trudnych problemach związanych z rozwojem cywilizacyjnym, któremu nie oparły się także lasy. W nowoczesnej gospodarce leśnej jedynie zdrowe biologicznie ekosystemy leśne najlepiej spełniają istotne dla rodzaju ludzkiego funkcje: przyrodnicze, gospodarcze i społeczne. Na utrzymywaniu trwałej równowagi między nimi opiera się idea prowadzonej w Polsce trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, skierowanej na naturę i czerpiącej z niej cenne wzorce - z myślą o tym, co po nas zostanie dla przyszłych pokoleń.
Niezwykle oryginalna książka, łącząca w sobie elementy poradnika i przewodnika po lesie. Poprzez umiejętne połączenie wielu stylów tworzy ciekawy zbiór wskazówek, przemyśleń i obserwacji zebranych od sześciu autorów - miłośników survivalu i bushcraftu, którzy dzielą się z czytelnikiem swoją wiedzą teoretyczną i praktyczną.
Minęło ponad 90 lat, od kiedy powołano do życia Lasy Państwowe – organizację zarządzającą leśnym majątkiem narodowym Polski. Zapraszamy do podróży w czasie, w trakcie której dowiesz się, jak historia państwa odbiła się na polskim leśnictwie. Publikacja dostępna w dwóch wydaniach: wydanie pierwsze z 2013 roku oraz wydanie drugie uzupełnione, z roku 2018.
Katalogi zdjęć nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie pod tym samym tytułem, organizowanym od roku 2011. Przepiękne zdjęcia przeniosą Cię w niezwykły świat leśnej przyrody, tym bardziej niezwykły, że widziany oczami leśników którzy z lasem mają do czynienia na co dzień.
Broszura opracowywana corocznie na podstawie „Raportu o stanie lasów w Polsce”, przedstawiająca informacje o stanie lasów wszystkich form własności na tle danych z ostatnich lat oraz na tle innych krajów. Dostępna również w wersji angielskiej.
Zapraszamy na wędrówkę po lesie z leśniczym Jarosławem Szałatą. Wędrówka ta, opisana miesiąc po miesiącu, trwa tylko 365 dni. Tylko, bo rok w życiu lasu jest jak mgnienie oka. Praca leśniczego to ciekawe zajęcie: pasja, łączenie wielu specjalności i umiejętności, życie w otoczeniu natury. Dlatego każdy dzień jest tak różny od poprzednich i tak barwny; przynosi fascynujące doznania i emocje, kontakty z ludźmi, spotkania z przyrodą. Po lekturze inaczej spojrzysz na las i postać leśniczego, może się nawet z nimi zaprzyjaźnisz…
Praktyczny folder prezentujący gatunki grzybów jadalnych i trujących. Możesz go schować do kieszeni, idąc na grzybobranie. W środku znajdziesz także kilka rad, jak zbierać grzyby.
Wraz z postępami cywilizacji rola drewna i skala jego zastosowań stale rosły, a żaden inny produkt nie zyskiwał takiego znaczenia, jak właśnie ten. Trudno wyobrazić sobie bez niego życie dawniej, ale także obecnie - w erze kosmicznych technologii. I choć wydaje nam się, że dziś o drewnie wiemy prawie wszystko, to nadal w mocy pozostaje pytanie, czego jeszcze nie wiemy?
Obserwowanie, fotografowanie i filmowanie dzikiej przyrody jest jedną z najszybciej rozwijających się form turystyki w Europie, w tym również w Polsce, a jej najbardziej fascynujący element to tropienie dziko żyjących zwierząt. Do osiągnięcia powodzenia w tym zajęciu potrzebna jest przede wszystkim ciekawość, a także zaangażowanie oraz wiedza przyrodnicza, nabywana w miarę gromadzenia doświadczeń. Oto jak znany fotograf i popularyzator polskiej przyrody Paweł Fabijański dzieli się swoim doświadczeniem w tropieniu i obserwowaniu dzikich zwierząt.
Czy wiesz, że w polskich lasach żyje więcej gatunków zwierząt niż gatunków roślin? Podpatrywanie zwierząt w ich naturalnym środowisku nie jest zadaniem łatwym. Jak należy to robić? O tym właśnie jest ta książka.