Publikacje przyrodnicze i turystyczne zachęcające do poznania rodzimej fauny i flory oraz najpiękniejszych zakątków kraju. (fot. Shutterstock/potowizard)
Lasy są tak wpisane w polski krajobraz, że są dla nas czymś absolutnie naturalnym. A jak to wygląda w krajach Europy? Jak wypadamy na tle innych państw?
Lasy tworzą najbardziej złożone, najbogatsze w gatunki organizmów ekosystemy, w których wykorzystanie energii słonecznej, akumulacja produktów fotosyntezy, neutralizacja skażeń, rozkład materii organicznej, obieg pierwiastków biogenicznych, oddziaływanie na mikroklimat osiągają tak wysoki poziom, że lasy wpływają nie tylko na lokalne środowisko, ale także na stan całej naszej biosfery
Autorzy, pedagog i profesor leśnik, wyposażeni w wiedzę i aparat fotograficzny zabiorą Cię na niezwykłą wycieczkę do lasu. Będzie to szczególna lekcja w lesie, podczas której zobaczysz to, czego sam byś zapewne nie dostrzegł.
Szperanie w archiwach może być fascynującym zajęciem. Wie o tym autor - leśnik z zawodu, historyk z zamiłowania, który przejrzał tysiące gazet i mikrofilmów z okresu międzywojnia, by wprowadzić czytelnika do swojego teatru historii, historii szczególnej, bo związanej z lasami.
Nosisz się z zamiarem zbudowania domu z drewna? Warto sięgnąć po tę książkę, z której dowiesz się m.in., że drewno – surowiec odnawialny – wciąż zaskakuje wieloma cechami użytkowymi, których nie mają inne materiały budowlane.
Album ukazujący piękno i różnorodność polskiej przyrody. W publikacji zaprezentowano 15 wyjątkowych miejsc z różnych regionów Polski. Autor wybrał najdziksze ostępy leśne objęte ochroną, dlatego często nieosiągalne dla zwykłego turysty. Walorem książki są zarówno zdjęcia roślin i zwierząt, jak i opisy prezentowanych miejsc.
Las to złożony system skomplikowanych zależności. Wiele z nich znasz, o innych możesz się dowiedzieć, odkrywając tajemnice lasu, prowadzony za rękę przez autora.
Zapraszając do lasu zachęcamy do uprawiania rożnych form turystyki, które nie ingerują w naturalne środowisko, lecz dają wypoczynek i niosą wartości poznawcze.
Seria 3 broszur: „Pod ochroną lasu”, „Las dla ludzi” oraz „Drewno i coś więcej”, z których dowiesz się, w jaki sposób lasy spełniają i godzą ze sobą 3 funkcje: ochronną, społeczną i produkcyjną. Broszura „Las dla ludzi” dostępna jest również w wersji angielskiej.
Z pytaniami o las jest tak samo jak z lasem. Im dalej w las, tym więcej drzew. Każde pytanie rodzi pytania następne. A kto pyta, nie błądzi, tylko wie więcej…