Publikacje przyrodnicze i turystyczne zachęcające do poznania rodzimej fauny i flory oraz najpiękniejszych zakątków kraju. (fot. Shutterstock/potowizard)
Zrównoważona gospodarka leśna pozwala osiągnąć różnego rodzaju korzyści przyrodnicze, społeczne i ekonomiczne. Dzięki pracy Lasów Państwowych oraz wdrażaniu licznych projektów i przedsięwzięć środowiskowych przeciwdziałamy postępującym zmianom klimatu, chronimy różnorodność biologiczną i realizujemy inwestycje proekologiczne.
W roku 2015 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło jednogłośnie Agendę 2030, wyznaczającą w skali globalnej 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, osiągnięcie których będzie możliwe wyłącznie przy jednoczesnym zaangażowaniu rządów, przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych. Zrównoważona gospodarka leśna prowadzona przez Lasy Państwowe od wielu lat wpisuje się w realizację zadań ujętych w Agendzie 2030 i przypisanych do poszczególnych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Publikacja zawiera kilkadziesiąt przykładów wybranych spośród setek jednorazowych akcji i wieloletnich działań, w które jednostki Lasów Państwowych i ich pracownicy angażują się każdego roku.
Lasy Państwowe to nie tylko firma dająca zatrudnienie dziesiątkom tysięcy ludzi. Oprócz działań gospodarczych związanych z prowadzeniem zrównoważonej gospodarki leśnej, mają także szereg celów, których wspólny mianownik to społeczna odpowiedzialność. Folder pokazuje, że leśnicy gospodarują lasami w sposób zrównoważony i odpowiedzialny, co pozwala osiągać różnorodne korzyści przyrodnicze, społeczne i ekonomiczne.
Album prezentujący stare fotografie z okresu II Rzeczypospolitej to ciekawa próba połączenia popularnonaukowej narracji z fotografiami o tematyce nie tylko leśnej. Autor tekstów, w przystępnej i interesującej, czasem wręcz anegdotycznej, formie wprowadza czytelników w tematykę prezentowanych zdjęć, oddaje specyficzną atmosferę tamtych czasów, koncentrując się na dziejach lasów, związanych z nimi ludziach oraz ich działaniach na rzecz rozwoju gospodarki leśnej i ochrony przyrody. Publikacja dla wszystkich, którzy doceniają nieprzemijający urok starych fotografii.
Wszyscy jesteśmy związani z lasem, choć nie wszyscy dostrzegamy jego ogromny wpływ na nasze życie. Jednak dla części społeczeństwa od lasu zaczyna się każdy dzień, tam koncentruje się ich praca lub życiowa pasja. O swoim sposobie na życie, z lasem w roli głównej, opowiadają na kartach naszej najnowszej publikacji.
Jedną z największych zalet polskich lasów jest to, że prawie zawsze można do nich wejść i niemal każdy znajdzie tam coś ciekawego. Wszystko, co las może nam zaoferować, jest tym bardziej dostępne, im lepiej las znamy. „Przewodnik poszukiwacza” ma za zadanie ułatwić czytelnikom wykorzystanie lasu do swoich celów w sposób zapewniający im satysfakcję i odpoczynek, a jednocześnie nienaruszający jego zasobów i wartości.
Zachęcamy do podróżowania po Polsce z mapą w skali 1:750 000 pt. „Dzieje w lasach zapisane”. Pomoże ona dotrzeć do 100 miejsc związanych z przeszłością Polski, które znajdują się na terenie Lasów Państwowych. O wskazanie i opisanie takich wyjątkowych miejsc poprosiliśmy leśników pracujących w różnych regionach Polski. Okazało się, że w polskich lasach, chociaż jest ich znacznie mniej niż przed wiekami, a także wielokrotnie zmieniały się granice państwowe, zapisało się mnóstwo ciekawych epizodów o znaczeniu historycznym. Część wydarzeń i miejsc, uwzględnionych na mapie, jest powszechnie znana, inne pozostały tylko w świadomości lokalnej. Mapę uzupełniają opisy – umieszczone na rewersie – stu tytułowych miejsc wraz z ich dokładną lokalizacją.
Puszcza Białowieska przyciąga miłośników dzikiej przyrody, ponieważ jest unikatowa w skali europejskiej. Jest to również obszar pełen śladów z dawnych czasów. W poznawaniu przyrody i historii Puszczy Białowieskiej jest pomocna mapa w skali 1:50 000 pt. „Spacer z historią”. Pokazano na niej trasy zwiedzania zaproponowane przez leśników. Prowadzą one przez miejsca przypominające o różnych wydarzeniach historycznych. Trasy zaczynają się w Hajnówce na stacji Wąskotorowych Kolejek Leśnych, a kończą w Białowieży w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”. Na mapie uwzględniono również szlaki turystyczne (piesze, rowerowe, konne i nordic walking). Publikację uzupełniono ciekawym opisem dziejów mieszkańców Puszczy.
Sto lat temu Polska odzyskała długo oczekiwaną niepodległość - cenny dar, który należy szanować i mądrze z niego korzystać. Przez cały ten czas, w tle wszystkich historycznych wydarzeń byli obecni leśnicy. Z woli politycznej zrodziły się w II Rzeczypospolitej Lasy Państwowe, stanowiące jedną z najważniejszych gospodarczych podpór kraju w międzywojennym dwudziestoleciu. Leśnicy nie zmarnowali danego im czasu, pracując ofiarnie po to, by Polska mogła dziś szczycić się ogromnym bogactwem lasów. A kiedy trzeba było, na wezwanie Ojczyzny, pracownicy lasu bez wahania składali daninę krwi, stając w obronie niezbywalnych praw narodu.
Zapraszamy w niezwykłą podróż sentymentalną do świata pocztówek - małych arcydzieł, jeszcze kilkanaście lat temu stale obecnych w naszym życiu a dziś prawie zapomnianych. Szkoda, bo ten niewielki obrazek otrzymany od kogoś bliskiego często wywoływał uśmiech, łzy wzruszenia, był powodem do zadumy, wzniecał uczucia patriotyczne. Ich nieprzeciętną wartość i wielki czar można na nowo odkryć przemierzając karty albumu z niezwykłą kolekcją Edwarda Marszałka – leśnika i… filokartysty.
Warto wiedzieć, co zrobić, gdy… spotkasz w lesie groźnie wyglądające zwierzę, znalazłeś się blisko pożaru, „złapałeś” kleszcza, nieoczekiwanie spod Twoich nóg wypełzł wąż lub wydarzyło się coś takiego, o czym nigdy byś nie pomyślał, wybierając się na leśną wędrówkę. Przeczytaj, a będziesz mógł spokojnie wędrować po lesie…
Lasy są naszym wspólnym dobrem, z którego możemy korzystać w różnoraki sposób. Są źródłem czystego powietrza, ale też drewna. Umożliwiają wypoczynek, ale dają też pracę. Są dostępne dla wszystkich. Jednym słowem, ich sąsiedztwo to same korzyści, tym bardziej, że są użytkowane i zarządzane przez leśników w sposób umożliwiający jednocześnie ich ochronę.