Przyroda leśna i biologia – to skojarzenie nikogo nie dziwi. Ale co łączy las z fizyką czy chemią? Gimnazjalista i licealista mogą się sami przekonać o tym, że bardzo wiele. Koniec z wkuwaniem teorii! Teraz zaobserwujesz, wykonasz eksperyment, a wnioski nasuną się same. Poznawanie otaczającego Cię świata stanie się łatwe i przyjemne.
Tematem przewodnim tego zeszytu jest światło, dzięki któremu dostrzegamy otaczające obiekty, rozpoznajemy ich kształty i kolory. Zaproponowane leśne obserwacje i eksperymenty pomogą zrozumieć zjawiska zachodzące w środowisku przyrodniczym, co pozwoli odkryć piękno natury, jej tajemnice i wpływ na nasze życie.
Głównym bohaterem tego zeszytu jest woda. Zaproponowane leśne obserwacje i eksperymenty pozwolą odkryć jej wyjątkowe właściwości oraz wpływ na ludzi i środowisko leśne.
W tym zeszycie wyróżniono trzy grupy zagadnień: 1) budowa nasion, liści i igieł; 2) kończyny i podłoże; 3) geometria w przyrodzie.
Opisano tu doświadczenia i eksperymenty dotyczące zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku. To właśnie dzięki nim można wnikliwie poznać funkcjonowanie przyrody.