Garwolińskie sokoły czyli co to jest za historia!

W Lublinie, na kominie elektrociepłowni Wrotków, znajduje się gniazdo sokoła wędrownego. W ostatnich dniach działy się w nim (i w leśniczówce Leśnictwa Krępa) niesamowite rzeczy. Całą historię można prześledzić na facebookowym profilu Nadleśnictwa Garwolin, a poniżej jej streszczenie.
23.04.2024

W Lublinie, na kominie elektrociepłowni Wrotków, znajduje się gniazdo sokoła wędrownego. W ostatnich dniach działy się w nim (i w leśniczówce Leśnictwa Krępa) niesamowite rzeczy. Całą historię można prześledzić na facebookowym profilu Nadleśnictwa Garwolin, a poniżej jej streszczenie.

15 kwietnia około południa z gniazda na kominie elektrociepłowni Wrotków wyleciała samica sokoła wędrownego Wrotka. Samica opuściła wysiadywane jaja i niestety zaginęła bez śladu. Jaja wysiadywał w tym czasie samiec Czart. Niestety samiec sam nie miałby szans na jednoczesną inkubację jaj, karmienie młodych i polowanie. Specjaliści ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" http://www.peregrinus.pl/ podjęli więc decyzję o zabraniu jaj i sztucznej ich inkubacji.

17 kwietnia, około godziny 8 jaja zostały zabrane. Oznaczało to, że samiec samotnie inkubował je ponad 40 godzin! Cztery lubelskie jajka trafiły do inkubatora do Jarosława Przydacza - leśniczego leśnictwa Krępa w Nadleśnictwie Garwolin. To miłośnik ptaków drapieżnych i doświadczony sokolnik, dysponujący odpowiednią wiedzą i sprzętem, by móc zaopiekować się najpierw jajami, a potem wyklutymi pisklętami.

Po prześwietleniu jaj okazało się, że jedno z nich było niezalężone, a w pozostałych trzech pisklęta właśnie zaczynają się kluć.

17 kwietnia wykluło się pierwsze pisklę,

a rankiem następnego dnia zjadło swoje pierwsze śniadanie.

Tego samego dnia wykluły się dwa pozostałe pisklęta, a i w gnieździe na kominie nastąpił niespodziewany zwrot akcji – powróciła zaginiona Wrotka. Sytuacja bardzo nietypowa, gdyż nie wiadomo co spowodowało tak długą absencję samicy w gnieździe. Oddanie w tej chwili młodych do gniazda nie było dobrym pomysłem, bo nie wiadomo było jak zachowa się Wrotka, co zrobiłaby druga kręcąca się w okolicy samica (jak w telenoweli brazylijskiej na horyzoncie pojawiła się ta trzecia – Ziuta, być może wietrząc okazję do usidlenia samotnego samca) i jak na to wszystko zareagowałby Czart. Specjaliści ze Stowarzyszenia „Sokół” znaleźli inne rozwiązanie tej sytuacji – do gniazda zostaną podłożone sztuczne jajka i jeśli samica podejmie się wysiadywania to pisklęta  zostaną jej zwrócone tak szybko jak to będzie możliwe.

W kolejnych dniach Wrotka zaczęła wysiadywać sztuczne jaja, a leśniczy jak prawdziwa, troskliwa (choć zastępcza) matka karmił i zajmował się małymi sokołami. Karmienie takich maluchów to absorbujący proces – pierwsze śniadanie maluchy zjadają ok 5 rano, a kolejne posiłki otrzymują co 3 godziny.

23 kwietnia to niezwykła data w historii sokołów z Wrotkowskiego komina. Trzy małe sokoły zostały „podrzucone” swoim rodzicom – Wrotce i Czartowi i póki co wydaje się, że historia będzie miała swój happy end. Wrotka wyglądała na zaskoczoną sytuacją, że jak wylatywała z gniazda to były jajka, a jak wróciła to nie dość, że jest już mamą trójki dość podrośniętych dzieciaków, to jeszcze jakiś obiad się znalazł! Teraz tylko pozostaje śledzić losy sokolej rodziny i trzymać kciuki, by wszystko szło w dobrą stronę i maluchy rosły zdrowo pod opieką swoich rodziców!

Sokół wędrowny to nasz największy lęgowy przedstawiciel sokołów. Szacuje się, że w Polsce gniazduje 100-150 par sokołów. Sokół wędrowny nigdy w naszym kraju nie był licznym gatunkiem, ale w latach 50-tych XX wieku był na terenie Polski na granicy wymarcia, a w latach 70-tych prawie sokołów w Polsce nie było. Sokolnicy rozpoczęli działania mające na celu odbudowę populacji sokoła, podjęto próby introdukcji i od 1990 roku rozpoczęła się walka o przywrócenie sokołów w polskich lasach.

Zachęcamy do obejrzenia

  • odcinka Obliczy lasów "Zakładamy gniazdo dla sokoła wędrownego",

  • odcinka "Las bliżej nas" - "Najszybszy drapieżnik świata",

i do obejrzenia lub odsłuchania odcinka podcastu "Między drzewami" o ptakach drapieżnych - "Orłany, sokoły, herosy".

Materiał zdjęciowy oraz filmiki z sokołami pochodzą z profilu facebookowego Nadleśnictwa Garwolin - https://www.facebook.com/NadlesnictwoGarwolin.