Wyrzucone do lasu opony zabrano do recyklingu

W kwietniu w Nadleśnictwie Lubsko (RDLP w Zielonej Górze) leśniczy natknął się na stertę opon. Ktoś wywiózł je do lasu. Trwa postępowanie w tej sprawie.
14.05.2021 | Ilona Mrowińska, Nadleśnictwo Lubsko

W kwietniu w Nadleśnictwie Lubsko (RDLP w Zielonej Górze) leśniczy natknął się na stertę opon. Ktoś wywiózł je do lasu. Trwa postępowanie w tej sprawie.

Przypominamy: w kwietniu miejscowy leśniczy odkrył stertę odpadów, które zostały podrzucone do lasu, przy drodze Brody - Zasieki. 

Więcej informacji o sprawie wyrzuconych opon

Oprócz zużytych opon, wśród śmieci była także m.in. wełna mineralna, papa oraz folia porozbiórkowa. Nadleśnictwo Lubsko zaapelowało m.in. w social mediach (link). Film, przedstawiający sytuację, w mgnieniu oka zdobył szerokie zainteresowanie wśród ludzi. Media lokalne i ogólnopolskie także wsparły akcję i rozpropagowały sprawę. Odzew ludzi przerósł oczekiwania leśników.

Do nadleśnictwa zgłosili się również przedsiębiorcy, z propozycją nieodpłatnego uprzątnięcia opon. Firma „RECYKL" ze Śremu podjęła się wyzwania i postanowiła zutylizować znalezione w lesie opony. Do inicjatywy, społecznie, przyłączyli się także pracownicy firmy SklepOpon.pl z Krakowa, którzy wcześniej także deklarowali nieodpłatną pomoc.

 

Podczas załadunku oszacowano liczbę opon, było ich około 700! Kilka opon posłuży jako dodatkowe dowody w sprawie. Leśnicy i wszyscy zaangażowani w akcję sprzątania wyrazili nadzieję, że do takich sytuacji już nie będzie dochodziło, a sprawca zostanie odnaleziony.

W 2020 r., w całym regionie zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych, na terenie 20 nadleśnictw, zostało zebranych niemal 3 200 m3 odpadów. Za ich uprzątnięcie i utylizację nadleśnictwa zapłaciły 958 tys. zł.

W ostatnim czasie daje się zaobserwować wzrost ilości przypadków bezprawnego korzystania z lasu na terenie RDLP w Zielonej Górze, w tym zaśmiecania terenów leśnych (w szczególności dotyczy to zorganizowanych transportów odpadów wymagających kosztownej utylizacji). W 2020 r., dzięki działaniom Straży Leśnej, zidentyfikowano 80 sprawców zaśmiecania lasu (w 2019 r. było to 135 przypadków, a w 2018 r. łącznie 178).

Wszystkim ludziom, mediom i przedsiębiorcom dziękujemy za rozpowszechnianie informacji na temat zaśmiecania lasu. Dziękujemy także za każdą rozmowę telefoniczną, komentarze i cenne wskazówki. Osobom, które dzieliły się radami oraz firmom, które wyraziły chęć pomocy i wsparły akcję uprzątnięcia odpadów z lasu przekazujemy słowa uznania.