Setki opon wywieziono do lasu

Nieznani sprawcy wyrzucili do lasu ogromną ilość śmieci. Leśnicy z zielonogórskiego Nadleśnictwa Lubsko apelują o pomoc w odnalezieniu sprawcy zaśmiecania lasu.
22.04.2021

Nieznani sprawcy wyrzucili do lasu ogromną ilość śmieci. Leśnicy z zielonogórskiego Nadleśnictwa Lubsko apelują o pomoc w odnalezieniu sprawcy zaśmiecania lasu.

Góra śmieci znajdują się na terenie leśnictwa Marianka, około 100 m od drogi Brody - Zasieki. W dużej stercie widoczne są przede wszystkim zużyte opony różnego typu: dużych samochodów ciężarowych, samochodów osobowych oraz mniejszych pojazdów m.in. urządzeń rolniczych.

Telefony:
do Straży Leśnej: 601 629 783
do biura Nadleśnictwa Lubsko: 68 372 04 00
do rzecznika Nadleśnictwa Lubsko: 607 133 384

Między oponami znajduje się także zużyta wełna mineralna, stara papa rozbiórkowa oraz folie. Stan odpadów wskazuje na to, że zanim zostały podrzucone do lasu, musiały być składowane przez dłuższy czas (nawet przez kilka lat) w innym miejscu. Na jednej z opon widnieje data: 29.03.2013.

Leśnicy zwracają się o pomoc w ustaleniu sprawcy. Każda informacja na ten temat może być pomocna w wykryciu i ukaraniu leśnego śmieciarza. Sprawcy poszukuje także policja.

Czystość, w różnych miejscach w lesie, jest sprawdzana na bieżąco przez miejscowych leśniczych oraz Straż Leśną, a – w razie potrzeby – zaśmiecone miejsca są sprzątane, głównie przez Zakłady Usług Leśnych. Często też sami leśnicy zbierają śmieci.

W 2020 r. w lubskich lasach zostały zebrane 403 m3 śmieci, co kosztowało Nadleśnictwo Lubsko 50 tys. zł.

Lasy Państwowe każdego roku na sprzątanie terenów leśnych wydają ok. 20 mln zł. Z leśnych ostępów wywożonych jest ok. 115 tys. m3 odpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami!

Ochrona lasów nie może spoczywać tylko na barkach leśników. Dlatego zwracają się z apelem o odpowiedzialne zachowanie podczas przebywania w lesie i odpowiednią reakcję w razie zauważenia wyrządzanych szkód, szczególnie w zakresie ochrony przed pożarami, zaśmiecaniem, niszczeniem urządzeń leśnych czy turystycznych.