Bezpieczna Majówka

Trwa Wielka Majówka. Do tego w tym roku pogoda naprawdę jest dla nas łaskawa i zachęca do wyjścia w plener. Żal czasu na ślęczenie przed komputerem, gdy kwitną lilaki, konwalie, a las wybuchł soczystą, wiosenną zielenią.
30.04.2024

Trwa Wielka Majówka. Do tego w tym roku pogoda naprawdę jest dla nas łaskawa i zachęca do wyjścia w plener. Żal czasu na ślęczenie przed komputerem, gdy kwitną lilaki, konwalie, a las wybuchł soczystą, wiosenną zielenią.

Ale nim udamy się do lasu warto jeszcze na moment „odpalić komputer” i sprawdzić co i gdzie możemy ciekawego odwiedzić, zobaczyć, gdzie się zatrzymać na nocleg czy gdzie pobiwakować.

W planowaniu leśnej wycieczki skorzystaj z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach). Dzięki niej można zweryfikować opcje bezpiecznego i zgodnego z prawem zaparkowania lub udostępnić swoją lokalizację innym osobom. Równie przydatnym narzędziem jest portal „Czas w las”, w którym można znaleźć tereny warte odwiedzenia, bazę miejsc postojowych czy też gotowe pomysły na wyprawy.

Miłośnicy bushcraftu i surwiwalu mogą skorzystać z legalnych miejsc do nocowania na terenach nadleśnictw, w ramach programu „Zanocuj w lesie”.

I nie zapominajmy o bezpieczeństwie!

Nasze lasy należą do jednych z najbezpieczniejszych na świecie. Naprawdę! Nie spotkamy w nich wielkich i groźnych dla ludzi drapieżników, kłębowisk jadowitych węży czy śmiercionośnych pająków.

Leśne zwierzęta same unikają spotkania z nami. Bardzo często usłyszą nas lub wyczują dużo wcześniej przed tym jak sami je zauważymy. Jeśli spotkamy zwierzę, które się nas nie boi, nie ucieka, a czasem nawet dąży do kontaktu z nami, pod żadnym pozorem nie powinniśmy go dotykać. Takie spotkanie z dziwnie zachowującymi się zwierzętami trzeba zgłosić Służbie Leśnej.

Nie należy również wchodzić na tereny oznaczone specjalnymi, ostrzegawczymi tablicami. Są to najczęściej miejsca gdzie prowadzone są prace leśne, trwają polowania, wykonywane są zabiegi chemiczne, obszary po klęskach żywiołowych i pożarach.

W lesie (i nie tylko tam) w ciepłe dni możemy spotkać także małe, ale bardzo dokuczliwe meszki, kleszcze i komary. By ustrzec się przed ich ukąszeniami pamiętajmy, by do lasu zawsze założyć odpowiednie ubranie, czapkę i ewentualnie zastosować jakieś preparaty odstraszające meszki, komary czy kleszcze. Na rynku jest cała masa preparatów, a także naturalnych mieszanek olejków eterycznych, które skutecznie zniechęcą te małe stworzenia do kontaktu z nami. I pamiętajmy – po powrocie z wycieczki obejrzyjmy dokładnie swoje ciało, czy mimo wszystko nie wrócił z nami do domu jakiś nieproszony gość.

Śledźmy też prognozy pogody, żeby nie zaskoczyła nas nagła zmiana pogody, wiosenna ulewa albo burza. Na poniższych infografikach znajdziecie najważniejsze informacje jak przygotować się do leśnej wycieczki i co zrobić gdy spotka nas burza czy nagle stwierdzimy, że nie bardzo wiemy gdzie jesteśmy.

Służby dbające o nasze bezpieczeństwo: Policja, Straż Pożarna i Straż Leśna mówią jednym głosem – rozwaga i przewidywanie. Alarmuj gdy widzisz ogień w lesie, dzwoń na 112, nie rozpalaj ognisk w niedozwolonym miejscu, samochód zostaw na parkingu leśnym i miej ze sobą naładowany telefon.

Poniższe infografiki (wszystkie te jak i wiele innych znajdziesz  TUTAJ) mogą pomóc Ci w przygotowaniu się do spędzenia majówki na łonie natury.

Co zrobic gdy spotkasz glowne.jpg

Leśny+savoir-vivre.jpg

Jeśli+złapie+cię+burza+mała.png

Jak sie znalezc w lesie glowne.jpg

Wycieczka do lasu jak sie przygotowac male.jpg

wycieczka do lasu jak spedzic tam czas male.jpg