Wiosenne dzianie barci

Dziesięciu miłośników tradycyjnego bartnictwa 25 marca wzięło udział w warsztatach w lasach Nadleśnictwa Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku).
28.03.2017 | Joanna Hołubowicz, Nadleśnictwo Głęboki Bród

Dziesięciu miłośników tradycyjnego bartnictwa 25 marca wzięło udział w warsztatach w lasach Nadleśnictwa Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku).

Warsztaty, jak co roku wiosną, zostały przeprowadzone w Zielonej Klasie w Gajówce Buduk. Tradycyjnego dziania kłód uczyli się uczestnicy z różnych regionów Polski. Miłośnicy bartnictwa pracowali pod nadzorem instruktorów z Bractwa Bartnego.

Już w 2013 r. w Nadleśnictwie Głęboki Bród rozpoczęto projekt tradycyjnego bartnictwa. W lasach nadleśnictwa znajduje się kilkanaście kłód i barci dla dzikich pszczół. 

Podczas spotkania wykonano kłody bartne przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Siedem kłód zostanie wciągniętych na drzewa w różnych regionach Polski, trzy pozostaną w Puszczy Augustowskiej. Uczestnicy warsztatów wciągnęli jedną kłodę bartną w Stanowisku, zapoznali się również z zasadami właściwej lokalizacji i instalacji kłód oraz z ich zabezpieczeniem na rosnących drzewach.

Ważnym punktem spotkania było wspólne przeprowadzenie pierwszego, wiosennego przeglądu zasiedlonych barci i kłód bartnych oraz zapoznanie się ze sposobem wabienia pszczół.
Zainteresowani mogli zobaczyć, na czym polega praca bartników oraz dowiedzieć się więcej na temat pszczół od prawdziwych pasjonatów.

Odtwarzanie tej zapomnianej profesji przynosi korzyści dla lasów gospodarczych, doświadczenie pokazuje, że pszczoły dobrze adaptują się w środowisku leśnym.