Sokoły wędrowne wracają do lasów

Już po raz trzeci w tym roku Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” umieści młode sokoły wędrowne w sztucznych gniazdach. Od pięciu lat stowarzyszenie prowadzi intensywne działania zmierzające do odbudowy nadrzewnej populacji tego ptaka. Program realizowany jest wspólnie z Lasami Państwowymi.
26.06.2014

Już po raz trzeci w tym roku Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” umieści młode sokoły wędrowne w sztucznych gniazdach. Od pięciu lat stowarzyszenie prowadzi intensywne działania zmierzające do odbudowy nadrzewnej populacji tego ptaka. Program realizowany jest wspólnie z Lasami Państwowymi.

Młode ptaki 26 czerwca zostaną umieszczone w sztucznych gniazdach zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Włocławek.
Łącznie w tym roku zostanie wprowadzonych ok. 120 sokołów w czterech miejscach: Dolina Baryczy (Nadleśnictwa Żmigród i Milicz), Lasy Barlineckie (Nadleśnictwo Barlinek), Lasy Gostynińsko-Włocławskie (Nadleśnictwo Włocławek) oraz w RDLP Olsztyn (Nadleśnictwo Nowe Ramuki).

Więcej informacji na: www.peregrinus.pl/pl/sokol-wedrowny

Sokoły spędzą w sztucznych gniazdach ok. 10 dni. Dzięki temu mają przyzwyczaić się do miejsca i po osiągnięciu dojrzałości (w wieku 2-3 lat) założą gniazdo w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć. Uznają je bowiem za miejsce swojego urodzenia. Przez cały pobyt młodych w platformach, a także przez około 3-5 tygodni po otwarciu platform ptaki będą dokarmiane. Jedzenie będzie dostarczane specjalną windą, dzięki czemu nie będą one kojarzyły pokarmu z człowiekiem.
Młode sokoły pozostaną w okolicy wypuszczenia aż do późnej jesieni. Wiosną, podobnie jak ich poprzednicy, powinny wrócić w pobliże tego miejsca.

 Od 2010 r. stowarzyszenie rozpoczęło intensywne prace, które mają przyczynić się do odbudowy populacji tego ptaka szponiastego. Łącznie wypuszczono prawie 340 sokołów, czyli ponad 100 ptaków rocznie. Wcześniej, w latach 1990-2009, reintrodukowano 345 sokołów (średnio ok. 17 ptaków rocznie).
Wszystkie osobniki umieszczane w sztucznych gniazdach pochodzą z hodowli prowadzonych przez sokolników w Polsce i sąsiednich krajach.

Przed umieszczeniem młodych sokołów w platformach gniazdowych każdy z nich jest obrączkowany. Reintrodukowane ptaki znakuje się czarnymi alfa-numerycznymi obrączkami obserwacyjnymi oraz obrączkami ornitologicznymi w kolorze zielonym. Spisuje się również ważne informacje, np. datę i miejsce wypuszczenia, płeć, numer na obrączce oraz pobiera materiał genetyczny.

Jak zapewniają przedstawiciele stowarzyszenia program reintrodukcji już przyniósł efekty. Dwa lata temu znaleziono pierwsze gniazdo sokołów wędrownych założone na drzewie (Nadleśnictwo Barlinek), w tym roku dwa kolejne (Nadleśnictwa Barlinek i Nowe Ramuki). Sokoły z Nadleśnictwa Barlinek w ciągu dwóch lat wyprowadziły sześć młodych. (Większość z ok. 25 gniazd sokoła wędrownego, większość znajduje się w dużych miastach i w górach).

Projekt reintrodukcji nadrzewnej populacji sokoła wędrownego ruszył dzięki dotacji z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Natomiast na lata 2013 – 2014 stowarzyszenie otrzymało dotacje ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Programu Infrastruktura i Środowisko ze wsparciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Fundusz obsługiwany jest przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w Warszawie. W ramach tego wsparcia ma być kupionych niemal 200 młodych sokołów.

Dodatkowego wsparcia stowarzyszeniu udzielają WFOŚiGW w: Toruniu, Wrocławiu i Olsztynie oraz Nadleśnictwo Nowe Ramuki.