Pierwsze siewy w nowej szkółce w Sukowie

Rozpoczęły się siewy nasion w Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim Nadleśnictwa Daleszyce w Sukowie. Jako pierwszy wysiewany jest buk, później rozpocznie się siew sosny zwyczajnej, a jako ostatnie, z początkiem maja pojawią się dęby.
07.04.2017 | Paweł Kosin, Nadleśnictwo Daleszyce

Rozpoczęły się siewy nasion w Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim Nadleśnictwa Daleszyce w Sukowie. Jako pierwszy wysiewany jest buk, później rozpocznie się siew sosny zwyczajnej, a jako ostatnie, z początkiem maja pojawią się dęby.

- Na początku kwietnia rozpoczęliśmy wysiew nasion buka – relacjonuje leśniczy szkółkarz Janusz Pacholec, i dodaje – praca idzie bardzo sprawnie, okazuje się, że jesteśmy w stanie przygotować nawet 500 kontenerów na godzinę.

W każdym z takich kontenerów znajdują się aż 53 tzw. cele, czyli wgłębienia o pojemności 300 ml. Najpierw wsypywany jest do nich substrat torfowy, następnie umieszczane jest nasionko, przykrywane perlitem i wstępnie nawadniane.

Pierwsze siewy w daleszyckiej szkółce

- Większość prac przy samym siewie jest zautomatyzowana, ręcznie uzupełniane są jedynie pojedyncze cele, w których siewnik nie umieścił nasion oraz uzupełniane są nasiona, substrat i perlit w podajnikach. Wysiew buka za pomocą linii siewnej jest rozwiązaniem nowatorskim, jest ona bowiem dedykowana raczej dla sosny – podkreśla szkółkarz. Okazuje się, że można automat ustawić tak, by wysiewał również nasiona grube – bukiew i żołędzie.

Następnie, po takim wysiewie kontenery z wysianymi nasionami przewożone są do foliowych namiotów , gdzie w kontrolowanych warunkach będą wschodziły i wzrastały w pierwszych tygodniach życia. Później trafią na otwartą przestrzeń, gdzie będą uodparniały się i hartowane. Jesienią trafią już jako gotowy materiał szkółkarski do nadleśnictw radomskiej dyrekcji.

- Choć od oddania szkółki do użytku minęło już kilka miesięcy, wszyscy czekaliśmy na te pierwsze właściwe prace w szkółce, chcieliśmy zobaczyć jak się sprawdzi „w boju” linia technologiczna – relacjonuje zastępca nadleśniczego Michał Ostrowski.

 - Cieszymy się, że wszystko działa bez zarzutu, że zespół ludzki, w końcu również świeżo zatrudniony, bardzo szybko nauczył się obsługi sprzętu i procedur. Okres siewu to czas bardzo intensywnej pracy, który da nam też właściwą odpowiedź na pytanie o potencjał i możliwości obiektu w perspektywie planowanego wzrostu produkcji – dodaje zastępca. 
Oficjalne otwarcie obiektu połączone z naradą gospodarczą planowane jest na 16 maja.

Leśnicy każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew w całym kraju, to oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc. W tym roku leśnicy posadzą drzewa na ponad 53 tys. ha.


Więcej o wiosennym sadzeniu drzew na profilu LP

Dzięki temu lasów w Polsce przybywa. Lesistość w kraju wynosi obecnie ok. 30 proc., tuż po II wojnie światowej wynosiła niespełna 21 proc. Pod względem powierzchni lasów (9215 tys. ha) Polska znajduje się na 6. miejscu, natomiast pod względem wielkości zasobów drzewnych (2491 mln m3) na 4. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej.

W miejscu jednego wyciętego drzewa sadzi się ok. 13 młodych. W polskich lasach systematycznie zwiększa się również udział innych gatunków niż sosna, głównie liściastych. Leśnicy odchodzą od monokultur, to oznacza, że dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu.  Sadzonki, które już wkrótce pojawią się w lesie pochodzą ze szkółek leśnych. Szkółki prowadzone przez wszystkie nadleśnictwa LP łącznie zajmują ok. 2,7 tys. ha.