Leśnicy upamiętnili Powstańców Warszawy

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa, wiceministrowie, w tym pełnomocnik rządu ds. leśnictwa Edward Siarka oraz przedstawiciele Lasów Państwowych wzięli dziś udział w uroczystościach upamiętniających 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
01.08.2023

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa, wiceministrowie, w tym pełnomocnik rządu ds. leśnictwa Edward Siarka oraz przedstawiciele Lasów Państwowych wzięli dziś udział w uroczystościach upamiętniających 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Budynek Ministerstwa Klimatu i Środowiska był miejscem prowadzenia działań w czasie Powstania. To miejsce naznaczone odwagą i krwią. Gdyby nie Powstańcy, nie było by wolnej Polski, nie byłoby nas. Cześć i chwała Bohaterom! – powiedziała minister Anna Moskwa. W gmachu, gdzie obecnie mieści się ministerstwo (wcześniej dyrekcja generalna LP) w czasie Powstania stacjonowała część składającego się z różnych grup narodowościowych pułku grenadierów RONA, mordującego cywilną ludność warszawskich dzielnic Woli i Ochoty, rozbitego później przez oddziały Armii Krajowej w Puszczy Kampinoskiej.

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego list wystosował także dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica. "Jako leśnicy nie zapominamy, że wśród tych, którzy stanęli w pierwszym szeregu walki, byli również nasi przodkowie. Stanowili oni niezastąpionych sojuszników powstańców, posiadając odpowiednie wojskowe przeszkolenie oraz doskonałą znajomość otaczających Warszawę lasów. To dzięki ich zaangażowaniu żołnierze Armii Krajowej mogli wyzwolić znaczną część Puszczy Kampinoskiej, nazwanej później Niepodległą Rzeczpospolitą Kampinoską" - napisał Józef Kubica. Dzięki  pomocy leśników tysiące powstańców i cywilów uciekło z obleganej Warszawy i znalazło schronienie w Puszczy. 

W samym Powstaniu Warszawskim walczył wielu przyszłych leśników, takich jak Tytus Karlikowski, późniejszy profesor Instytutu Badawczego Leśnictwa. Nie zapomniał o nich Józef Kubica. "Dzisiaj składamy najgłębszą wdzięczność wszystkim Powstańcom Warszawskim. Ich ofiara to wyraz najwyższego patriotyzmu i miłości do wolności, która płonie w sercach każdego Polaka. Ich niezłomność i oddanie stanowią fundament naszej narodowej tożsamości, a ich determinacja nadal inspiruje nas wszystkich." - stwierdził. 

"Troska o naszą historię i jej przekazywanie kolejnym pokoleniom to ogromna odpowiedzialność i nasz obowiązek, dlatego składam wyrazy najwyższego uznania kierownictwu Ministerstwa Klimatu i Środowiska za coroczną organizację tego uroczystego apelu. Z szacunkiem i skruchą, oddajemy hołd wszystkim bohaterom Powstania Warszawskiego. Ich poświęcenie stanowi przestrogę i inspirację, by chronić i pielęgnować wolność, którą dziś cieszymy się jako naród. Pamięć o ich bohaterstwie niech pozostanie zawsze żywa w naszych sercach, dodając nam sił w codziennych wysiłkach dla dobra Polski." - zakończył dyrektor generalny Lasów Państwowych.