Leśnicy edukują także w sieci
Szkoły nadal są zamknięte i nie wiadomo, kiedy będzie można do nich wrócić. Ponieważ tradycyjne formy edukacji leśnej oferowanej przez leśników musiały zostać czasowo zawieszone, Lasy Państwowe przygotowały specjalną ofertę edukacji online. Podpowiadamy rodzicom, a także dzieciom i nauczycielom, co zrobić, aby uatrakcyjnić czas, gdy zajęcia w szkole i w terenie są niemożliwe. I najważniejsze, każda z tych propozycji jest bezpłatna.
Jedną z propozycji są lekcje online prowadzone przez leśników – edukatorów na temat lasów i przyrody. Nadleśnictwa dysponują niezbędnymi narzędziami do prowadzenia tej formy zajęć, posiadają sprzęt oraz programy, które z reguły są wykorzystywane przez szkoły. Nasze jednostki prowadzą zarówno swoje zajęcia, jak również przyjmują zaproszenia na lekcje online do szkół. Jeśli jakaś placówka oświatowa chce skorzystać z takich lekcji, wystarczy kontakt z lokalnym nadleśnictwem.
Na stronie internetowej Lasów Państwowych znajduje się zakładka „Zostań w domu” oferująca materiały edukacyjne dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, dla których przygotowano gotowe scenariusze zajęć z zakresu edukacji leśnej. Zachęcamy też do korzystania z leśnych infografik, łącznie dostępnych jest 60 grafik, w których znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące m.in. zwierząt i owadów żyjących w lesie, drzew jakie wokół nas rosną czy zachowania się podczas wyprawy do lasu.
Ze statystyk wynika, że nauczyciele korzystali kilkanaście tysięcy razy z materiałów dostępnych na stronie LP.
Inną możliwością są lekcje nagrywane przez krośnieńskich leśników w lesie „Weź lekcję z lasu" zawierają one w swoich treściach zagadnienia dotyczące m.in. ekologii lasu, morfologii i biologii grzybów, rośli i zwierząt oraz metod ochrony przyrody, a nawiązujące do podstawy programowej przedmiotów przyroda i biologia. „Wierzymy, że to wirtualne spotkanie z lasem pomoże przetrwać trudny czas, a jednocześnie zachęci w przyszłości do jego odwiedzenia i odkrywania tajemnic przyrody” tak zachęcają leśnicy z Krosna do swoich terenowych lekcji online.
Wszystkie lekcje są dostępne pod tym linkiem https://www.facebook.com/RDLPkrosno, a prezentacje multimedialne tutaj: https://www.krosno.lasy.gov.pl/en/lekcje-z-lasu-powrot
Z kolei Regionalna Dyrekcja LP w Białymstoku zaoferowała cykl edukacyjny „Bajki z lasu”, stworzony przy użyciu smartfona i obecnie dostępny w sieci na YT oraz na stronie Nadleśnictwa Maskulińskie.
Wielkopolscy leśnicy stworzyli również specjalną zakładkę Zabierz las do domu, w której znajdują się autorskie filmy edukacyjne, leśne karty pracy, pomysły na leśne warsztaty, opracowane leśne quizy, a także odnośniki do leśnej literatury.
Aktywną działalność w sieci prowadzi szczególna jednostka Lasów Państwowych, jaką jest Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Na uwagę zasługują między innymi przygotowanie czterech numerów kwartalnika edukacyjno-informacyjnego „Zagajnik" i udostępnienie czasopisma do przeglądania na platformie ISSUU czy umieszczenie na tej platformie broszur edukacyjnych OKL: Leśni wolontariusze, Leśne skarby, Skrzydlaci mieszkańcy lasu, Spotkanie z lasem, Żubr - król lasu, Las – czy go znasz?, Rośliny lecznicze w lesie, Szanuj las – jest nasz, Skrzydlate drapieżniki, Drewno jest wspaniałe.
Na stronie internetowej ośrodka przygotowana została zakładka „Edukacja on-line" z różnorodnymi materiałami dla rodziców, edukatorów i nauczycieli. Znajdą tam oni pomoce w formie scenariuszy zajęć, kart pracy i innych plików pdf do wydrukowania.
To nie wszystko, z czego w ramach wirtualnych lekcji mogą skorzystać uczniowie, a także nauczyciele. Od kilku tygodni możemy oglądać transmisję „Żubry online”, która umożliwia oglądanie białowieskich żubrów na żywo.
Również leśnicy z zielonogórskiego Nadleśnictwa Bytnica zapraszają na transmisję online. Kamera została zainstalowana na Łąkach Dobrosułowskich i obejmuje rozległy obraz, na obserwowanym terenie często pojawiają się jelenie oraz idące ich śladem wilki.
Co jeszcze przygotowali leśnicy? Dla osób, które chcą poznać tajemnice przyrody lub dowiedzieć się co w lesie słychać zawsze mogą posłuchać podcastu „Między drzewami”. Prowadzący mówią nie tylko o przyrodzie, ale także turystyce leśnej, książkach o przyrodzie, czy świątecznych leśnych zwyczajach.
Zawsze można także obejrzeć kolejny odcinek „Obliczy Lasów”, czyli produkcji z udziałem leśników, która jest dostępna na kanale YT. Cały czas, nawet podczas tegorocznych ograniczeń, były udostępniane nowe odcinki o przyrodzie, polskich lasach oraz prowadzonej tam gospodarce leśnej.
Warto pamiętać, że Lasy Państwowe mają również bardzo dużo publikacji, które zainteresują zarówno dzieci, jak i ich opiekunów. Po co warto sięgnąć?
Jedną z ulubionych serii jest z „Lasem przez cały rok”, w poszczególnych częściach opisano, co dzieje się o danej porze w lesie. Oprócz opisów są także krzyżówki i pomysły na zabawy, podczas których trzeba będzie wykazać się swoją przyrodniczą wiedzą. To jest propozycja dla młodszych dzieci, natomiast młodzież oraz ich nauczyciele mogą sięgnąć po zeszyty ćwiczeń z serii „Leśne obserwacje i eksperymenty” bądź „Poznać i zrozumieć las”.
To nie wszystko. W zakładce z e-bookami są dostępne publikacje Lasów, np. „Krzewmy krzewy” czy z „Pamiętnika skrzydlatych myśli”.
Zachęcamy także do nadrobienia zaległości „Ech Leśnych”, czyli kwartalnika, w którym są artykuły dotyczące zachodzących w lesie zmian czy zwierząt zamieszkujących polskie lasy. Oprócz tego w każdym numerze można znaleźć sporą porcję leśnych ciekawostek.