Cervus – witaj w naturze!

Leśnicy, tym razem z zielonogórskiego Nadleśnictwa Bytnica, zapraszają na transmisję online. Kamera została zainstalowana na Łąkach Dobrosułowskich i obejmuje rozległy obraz.
06.10.2020

Leśnicy, tym razem z zielonogórskiego Nadleśnictwa Bytnica, zapraszają na transmisję online. Kamera została zainstalowana na Łąkach Dobrosułowskich i obejmuje rozległy obraz.

 

Kamera dysponuje olbrzymim zoomem optycznym oraz możliwości oglądania obrazu w nocy. 

Transmisja będzie się odbywać w dni powszednie (robocze) w godzinach: rano od 7:00 do 8:00, a wieczorem od 20:00 do 21:00.

Ta najnowsza transmisja jest częścią projektu „Cervus – witaj w Naturze!", a głównym jego celem jest ochrona siedlisk jelonka rogacza oraz wilka.

Projekt jest zlokalizowany w granicach nadleśnictwa oraz na terenie trzech obszarów Natura 2000: Dębowe Aleje w Gryżynie i Zawiszach, Dolina Pliszki oraz Lasy Dobrosułowskie.

Dla ochrony jelonka rogacza (Lucanus cervus) zostaną utworzone nowe aleje dębowe, które połączą trzy wcześniej wymienione obszary Natura 2000. Aleje mają umożliwić łączność i migrację owadów pomiędzy izolowanymi populacjami. Łączniki powstaną na długości ponad 15 km, dąb bezszypułkowy będzie posadzony w dwóch rzędach wzdłuż dróg łączących wspomniane obszary.

Natomiast podstawowym działaniem ochronnym dla wilka jest ograniczenie nadmiernej i niekontrolowanej presji turystów w obszarze Natura 2000 Lasy Dobrosułowskie. By ograniczyć presję turystów i „uporządkować” ruch turystyczny, zostanie wybudowany plac turystyczno-rekreacyjny oraz ścieżka dydaktyczna prowadząca do punktu widokowego oraz wykup gruntów w obszarze naturowym.

To właśnie w ramach część projektu mającej na celu ochronę ostoi wilków, zakupiono kamerę i prowadzona jest transmisja online. Umożliwia to obserwacje wilków, bez  konieczności wychodzenia z domu, a tym samym zakłócania ich życia.  

Kamera została zainstalowana w miejscu, gdzie często pojawiają się jelenie, niedawno odbywało się tam rykowisko, oraz idące ich śladem wilki.