Dwa dni Światowego Forum o Krajobrazie

16 i 17 listopada w czasie szczytu klimatycznego COP19 odbyło się w Warszawie Światowe Forum o Krajobrazie (Global Landscapes Forum). W wydarzeniu uczestniczyli leśnicy LP i polscy reprezentanci nauk leśnych, w tym również Janusz Zaleski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, i Adam Wasiak - dyrektor generalny LP.
18.11.2013 | Eugeniusz Pudlis, Centrum Informacyjne LP

16 i 17 listopada w czasie szczytu klimatycznego COP19 odbyło się w Warszawie Światowe Forum o Krajobrazie (Global Landscapes Forum). W wydarzeniu uczestniczyli leśnicy LP i polscy reprezentanci nauk leśnych, w tym również Janusz Zaleski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, i Adam Wasiak - dyrektor generalny LP.

Ponad 1200 uczestników - ministrów, światowej rangi ekspertów, polityków i liderów biznesu - na kilkunastu panelach dyskusyjnych nakreślało kierunki kompleksowych rozwiązań uwzględniających lasy, rolnictwo i zmiany klimatu. Szukano m.in. odpowiedzi na pytanie: czy świat jest w stanie wyprodukować żywność dla dziewięciu miliardów ludzi bez niszczenia lasów i przyspieszania niekorzystnych zmian klimatycznych?

Najważniejsze sesje dotyczyły bezpieczeństwa żywnościowego, finansów, polityki i legislacji dotyczącej deforestacji, rozwoju obszarów wiejskich, planowania w skali krajobrazowej oraz rolnictwa przyjaznego dla klimatu.

Podczas dwudniowej dyskusji bardzo często odwoływano się do relacji między zmianami klimatycznymi, a lasami i gospodarką leśną. O postępującym ociepleniu klimatu mówił na plenarnym posiedzeniu Forum minister środowiska Marcin Korolec, prezydent COP19.

- Krajobraz jest fundamentem zrównoważonego rozwoju. Jedną z jego cegiełek są lasy, które stanowią jeden ze stabilizatorów globalnego klimatu. Dlatego świat musi ograniczać deforestację, a gospodarka leśna powinna iść w kierunku gospodarki wielofunkcyjnej,  uwzględniającej potrzeby środowiska  - powiedział Korolec.

Pierwszego dnia Forum odbyła się sesja, na której dyskutowano m.in. o możliwościach wykorzystania narodowych programów leśnych do wspierania zintegrowanych działań na rzecz krajobrazu, co w efekcie prowadzi do łagodzenia zmian klimatycznych. Jej moderatorem był prof. Piotr Paschalis-Jakubowicz z Wydziału Leśnego SGGW.

O międzynarodowym projekcie „Bałtycki Krajobraz - innowacyjne podejście do zrównoważonych krajobrazów leśnych" mówił Piotr Grygier, dyrektor w RDLP Poznań. Jak informował, Bałtycki Krajobraz gromadzi 14 partnerów z 7 krajów basenu Morza Bałtyckiego. Długoterminowym celem uczestników projektu jest zorganizowanie sieci Bałtyckich Krajobrazów, odpowiedników światowej sieci Lasy Modelowe (Model Forests).

W Polsce w projekcie uczestniczą m.in. dwie Regionalne Dyrekcje LP: Olsztyn i Poznań, a zadania są realizowane głównie na terenie Leśnych Kompleksów Promocyjnych: "Puszcza Notecka" i "Lasy Mazurskie". Wybór LKP nie był przypadkowy. Wyznaczone obszary - krajobrazy są traktowane jako powierzchnie doświadczalne dla kreowania i rozwoju nowych rozwiązań w zrównoważonym zarządzaniu krajobrazem, który jest próbą zrównoważenia interesów różnych użytkowników przestrzeni. Uzyskane dotychczas rezultaty - pointował dyrektor P. Grygier - dają podstawę do doświadczalnego wdrożenia tego systemu w skali Lasów Państwowych, na terenach Leśnych Kompleksów Promocyjnych.

O wzajemnych relacjach między zmianami klimatycznymi, a lasami i gospodarką leśną mówił też prof. Kazimierz Rykowski z Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Na zakończenie Światowego Forum o Krajobrazie, w foyer nowej biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, głos zabrali Peter Holmgren, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Leśnych (CIFOR) - głównego organizatora  tego spotkania, a także Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, i Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Wiceminister środowiska krótko podziękował CIFOR za organizację tego wydarzenia a Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi za dobrą współpracę. Szef DGLP wyraził z kolei zadowolenie że LP miały możliwości wspierania CIFOR-u w spotkaniu, którego celem jest określenie wizji dla wspólnych działań w leśnictwie i rolnictwie na rzecz klimatu po roku 2015. - Gratuluję organizatorom, że po raz kolejny zapewnili udział tak wielu kluczowych postaci w debatach na temat ambitnych i najważniejszych wyzwań dla lasów - mówił Adam Wasiak.

Dyrektor poinformował również kilkuset uczestników Forum, że w Polsce, lasy zajmują około 1/3 powierzchni kraju, z czego prawie 80 proc. znajduje się pod zarządem Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, któgo działania przyczyniły się do stałego wzrostu powierzchni i zasobów leśnych. Jest to największa organizacja tego typu w Europie i niedługo będzie świętować 90-lecie.

- Co roku w Polsce sadzimy 500 milionów drzew. I jest to najbardziej wymierny efekt naszego wkładu w ochronę klimatu i krajobrazu - powiedział dyrektor Wasiak. Te informacje trafią do około 120 krajów, bo reprezentanci tylu państw przybyli na warszawskie Forum.

Goście Forum mieli również okazję obejrzeć wystawę o Lasach Państwowych i posłuchać oryginalnego brzmienia fuzji sygnalistów ze Spychowa „Leśna Brać” z zespołem rockowym ze Szczytna „The Wood”

 


 

Światowe Forum o Krajobrazie (Global Landscapes Forum) jest połączeniem Dnia Lasów oraz Dnia Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - dwóch najważniejszych na świecie corocznych konferencji poświęconych roli lasów i rolnictwa w adaptacji do zmian klimatu i ich łagodzeniu, które odbywają się w czasie Szczytu Klimatycznego.

Celem Forum jest m.in. rozwinięcie potencjału krajobrazowego, które promuje idee i narzędzia, dzięki którym da się pogodzić rozwój rolnictwa z ochroną środowiska oraz walką z ubóstwem, również łączyć cele społeczne i ekonomiczne rozwoju rolnictwa z ochroną środowiska.


 

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 19) – globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej, odbywa się od 11 do 22 listopada w Warszawie. Weźmie w niej udział ok. 12 tys. gości, m.in. czołowi politycy, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, biznesu i nauki. Celem szczytu jest wypracowanie fundamentów pod nowe ogólnoświatowe porozumienie klimatyczne w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Po raz pierwszy w historii powinno ono objąć zobowiązaniami wszystkie strony konwencji klimatycznej (194 państwa). Ma być podpisane w 2015 r. w Paryżu (podczas COP 21) i obowiązywać od 2020 r.

COP 19 towarzyszy kilkadziesiąt imprez naukowych i kulturalnych, współorganizowanych m.in. przez Lasy Państwowe (Global Landscapes Forum, akcja „Zasadź dobry klimat”, inauguracja akcji „Choinki nadziei” w Warszawie i sadzenie lasu w Celestynowie pod Warszawą).

 


 

Przeczytaj także: