Szkolenia z szacowania szkód łowieckich
Znowelizowana ustawa Prawo łowieckie nałożyła na Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe obowiązek organizacji szkoleń w zakresie szacowania szkód łowieckich. Szkolenia kierowane są do przedstawicieli wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, izb rolniczych oraz przedstawicieli zarządców i dzierżawców obwodów łowieckich.
W ramach cyklu szkoleń, który trwał od września do grudnia 2018 r., LP zrealizowały 20 szkoleń dla maksymalnie 990 uczestników, z których skorzystało łącznie 895 osób.
Szkolenia organizował na zlecenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Ośrodek Rozwojowo Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu. Były one prowadzone w oparciu o program opracowany w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Dodatkowo w grudniu uruchomione zostały szkolenia w formie e-learningu. Osobno rozpoczęty został cykl szkoleń z tego samego zakresu, dedykowany pracownikom LP. Całość wymienionych zadań finansowana była z funduszu leśnego.
Szczegółowe informacje o szkoleniach można uzyskać w Ośrodku Rozwojowo Wdrożeniowym Lasów Państwowych w Bedoniu.
Znowelizowana ustawa stanowi, że poszkodowany rolnik zgłasza szkodę do dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego, na terenie którego wystąpiła szkoda. Zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego, w terminie określonym w ustawie ma obowiązek zwołać zespół który oszacuje szkodę i ustali należne odszkodowanie. Poszkodowany niezadowolony z wysokości ustalonego odszkodowania może odwołać się do właściwego nadleśniczego.
Nadleśniczy przeprowadza postępowanie odwoławcze i wydaje decyzję ostateczną ustalająca należne odszkodowanie.
Znowelizowana ustawa uwzględnia zgłaszany od wielu lat postulat rolników, aby szkoda oszacowana była obiektywnie przez niezależnych ekspertów. Takimi ekspertami w zespole są przedstawiciele ośrodków doradztwa rolniczego i izby rolniczej.
Osobą koordynującą pracę zespołu i odpowiedzialną za sporządzenie protokołu z szacowania jest przedstawiciel dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.
W 2019 r. Lasy Państwowe przygotowały szkolenia i dodatkowe narzędzia wspierające uzyskiwanie wiedzy o szacowaniu szkód łowieckich. Są to:
- Szkolenia dla ODR, IR oraz ZO PZŁ i OHZ w formule tradycyjnej: do 14 lutego 2019 r. ORWLP w Bedoniu zebrał zapotrzebowanie na szkolenia. Po oszacowaniu potrzebnej liczby szkoleń i przeprowadzeniu niezbędnych procedur wyboru wykładowców, ORWLP w Bedoniu rozpoczął w kwietniu 2019 r. kolejny cykl szkoleń. Ostatnie ze szkoleń w 2019 r. planowane jest na grudzień.
- Szkolenia dla pracowników LP w formule tradycyjnej: od lutego do kwietnia kontynuowany był cykl szkoleń rozpoczęty w 2018 r. Program szkoleń zbliżony jest maksymalnie do szkoleń dla wyżej wymienionych instytucji, ze szczególnym uwzględnieniem KPA.
- Szkolenia w formule e-learningu: dostępne są dla wszystkich zainteresowanych od grudnia 2018 r. Szkolenia dostępne są pod adresem: szkolenia.lasy.gov.pl. W listopadzie 2019 r. udostępniona została aktualizacja tego szkolenia, w związku z nowymi regulacjami prawnymi.
- Pytania i odpowiedzi: we współpracy z ekspertami Lasy Państwowe przygotowały ok. 80 odpowiedzi na pytania kierowane od 14 lutego 2019 r. do 29 lutego 2020 r. przez wszystkie zainteresowane osoby tematem szacowania szkód łowieckich. Pytania i odpowiedzi zostały zaktualizowane w grudniu 2019 r. i zamieszczone do Państwa dyspozycji poniżej w zakładce Materiały do pobrania. Działanie udzielania odpowiedzi na pytania zostanie wstrzymane od 1 marca 2020 r.
- Materiały do pobrania: dostępne są poniżej, zawierają m.in. prezentacje ze szkoleń dla ODR, IR i ZO PZŁ, realizowanych w 2019 r.
We wrześniu 2019 r. wykonana została ich aktualizacja, w związku z nowymi regulacjami prawnymi.
Zgodnie z zapowiedzią zrealizowany został film szkoleniowy z zakresu szacowania szkód łowieckich.
Materiały do pobrania
- Pytania i odpowiedzi (plik PDF 601.5 KB)
- Protokół oględzin (plik PDF 57.8 KB)
- Sposób szacowania szkód łowieckich (plik PDF 464.4 KB)
- Poradnik (plik PDF 130.4 KB)
- Wniosek o szacowanie szkód łowieckich (plik PDF 41.0 KB)
- Zawiadomienie o terminie oględzin (plik PDF 31.9 KB)
- Lekcja 1. Wprowadzenie - Szacowanie szkód łowieckich – stosowanie procedur, podstawy praktycznego działania (plik PDF 125.2 KB)
- Lekcja 2. Rozpoznawanie tropów, odchodów i żerowania przez zwierzęta łowne (plik PDF 2.3 MB)
- Lekcja 3. Szacowanie szkód łowieckich przez zespół (plik PDF 2.5 MB)
- Lekcja 4. Metody szacowania szkód, narzędzia i urządzenia wykorzystywane podczas szacowania szkód łowieckich (plik PDF 1.4 MB)
- Lekcja 5. Szacowanie szkód łowieckich w ziemniakach (plik PDF 1.1 MB)
- Lekcja 6. Szacowanie szkód łowieckich w burakach cukrowych i pastewnych (plik PDF 1.1 MB)
- Lekcja 7. Szacowanie szkód łowieckich w poplonach (plik PDF 502.1 KB)
- Lekcja 8. Szacowanie szkód łowieckich w strączkowych (plik PDF 802.6 KB)
- Lekcja 9. Szacowanie szkód łowieckich w kukurydzy (plik PDF 5.5 MB)
- Lekcja 10. Szacowanie szkód łowieckich w rzepaku (plik PDF 1.4 MB)
- Lekcja 11. Szacowanie szkód łowieckich w zbożach (plik PDF 2.1 MB)
- Lekcja 12. Szacowanie szkód łowieckich w użytkach zielonych (plik PDF 699.6 KB)
- Lekcja 13. Szacowanie szkód w sadach (plik PDF 995.1 KB)
- Lekcja 14. Przyczyny obniżenia plonu spowodowane innymi czynnikami niż dzikie zwierzęta łowne (plik PDF 2.0 MB)
- Lekcje 15 i 16. Prawidłowe wypełnianie protokołów z oględzin i szacowania ostatecznego (plik PDF 1.2 MB)
- Lekcja 17. Postępowanie administracyjne przed nadleśniczym lub dyrektorem RDLP. Postępowanie przed sądem (plik PDF 385.0 KB)
- Lekcja 18. Mediacje rola i zakres (plik PDF 762.6 KB)