#70 Ptasia pierwsza pomoc [dr Agnieszka Czujkowska]

Dr Agnieszka Czujkowska, dyrektorka „Ptasiego Azylu”, Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, już kilkakrotnie była gościem podcastu „Między Drzewami”. Tym razem w rozmowie z Pauliną Król mówi o tym, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy… ptakom.
17.06.2021

Dr Agnieszka Czujkowska, dyrektorka „Ptasiego Azylu”, Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, już kilkakrotnie była gościem podcastu „Między Drzewami”. Tym razem w rozmowie z Pauliną Król mówi o tym, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy… ptakom.

Masz ochotę podyskutować? Dołącz do grupy"Między Drzewami Podcast" na Facebooku

W jaki sposób każdy z nas może pomóc ptakom, które uderzyły w szybę? Albo tym, które przeżyły kolizję z pojazdem? Bocianom, które wpadły na linie wysokiego napięcia?

Czasami szybka i pewna reakcja człowieka to ptasie „być albo nie być”. Należy jednak pamiętać o tym, by pomagając, nie zaszkodzić. Ale każdy z nas może być superbohaterem!

Ptasi Azyl zaleca, jeśli natkniemy się na ptaka i spotkanie to wyda nam się nietypowe, należy wykonać kilka prostych czynności, aby przekonać się, w jakim kierunku powinny iść dalsze działania:

 • W jakim miejscu się znajdujemy? czy to miejsce potencjalnie niebezpieczne, np. zlokalizowane przy drodze lub pod drutami wysokiego napięcia?
 • Spróbujmy ocenić stan zdrowia ptaka
 • Czy znamy gatunek? Czy jesteśmy w stanie ocenić wiek? Jeśli ptak nie wygląda na chorego, a jest to np. pisklę - należy się wycofać i pozostawić malucha na miejscu.
 • Czy możliwy jest kontakt z osobą doświadczoną w takich sytuacjach np., ośrodkiem rehabilitacji? Czasem lepiej wykonać kilka telefonów i wysłać szereg zdjęć, niż niepotrzebnie zabrać ptaka.
 • Jeśli wszystko wskazuje na to, że ptak potrzebuje pomocy: należy udzielić mu pierwszej pomocy oraz zaplanować transport
 • Pamiętajmy, że od momentu podjęcia decyzji o interwencji do dostarczenia ptaka do ośrodka rehabilitacji jego los jest w naszych rękach. W miarę naszych możliwości i wiedzy powinniśmy zapewnić mu warunki, w których stan jego zdrowia się nie pogorszy.

Interwencje w sprawach dzikich zwierząt zawsze powinny przebiegać według schematu:

 • Analiza sytuacji (także pod kątem bezpieczeństwa człowieka!)
 • Analiza stanu zwierzęcia
 • Decyzja o schwytaniu – metoda bezpieczna dla zwierzęcia i dla człowieka. Jeśli zachodzi taka konieczność należy bez wahania wezwać odpowiednie służby i NIGDY NIE NARAŻAĆ SWOJEGO ŻYCIA. Jeśli to możliwe - przed zabezpieczeniem zwierzęcia w środku transportu należy udzielić mu pierwszej pomocy
 • Rodzaj transportu i co najważniejsze - miejsce docelowe transportu. Należy skonsultować się z ośrodkiem rehabilitacji, do którego trafi zwierzę – możliwe, że otrzymamy cenne informacje!
 • Dowóz na miejsce, pomoc medyczna i ustabilizowanie pacjenta
 • Jeśli nie ma możliwości dowiezienia zwierzęcia tego samego dnia należy pozostawać w ścisłym kontakcie z ośrodkiem rehabilitacji! Otrzymamy informacje o zasadach bezpieczeństwa i diecie
 • Zwierzę powinien zobaczyć lekarz weterynarii, nawet jeśli nie ma doświadczenia w medycynie dzikich ptaków to zawsze fachowo zajmie się ranami i po konsultacji z lekarzem specjalistą poda odpowiednie leki!

Warto zajrzeć:

Strona Ptasiego Azylu: https://ptasiazyl.zoo.waw.pl/rehabilitacja

Ptasi Azyl na Facebooku: https://www.facebook.com/Ptasi-Azyl-Warszawskiego-ZOO-803314103100458

Wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt: https://www.gdos.gov.pl/osrodki-rehabilitacji-zwierzat

Podstawy rehabilitacji dzikich zwierząt (wyd. bezpłatne, do pobrania jako pdf): https://www.gdos.gov.pl/files/artykuly/5053/Podstawy_rehabilitacji_dzikich_zwierzat.pdf

Poprzednie odcinki z dr Czujkowską:

#54 Ptasi Azyl. 6000 pacjentów rocznie: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/kampanie_i_akcje/miedzy-drzewami/54-ptasi-azyl-6000-pacjentow-rocznie-dr-agnieszka-czujkowska

#59 Podloty, odloty i (ludzkie) odloty: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/kampanie_i_akcje/miedzy-drzewami/59-podloty-odloty-i-ludzkie-odloty-dr-agnieszka-czujkowska

  Jeśli wolisz z wizją, zapraszamy na YouTube:

 

Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych

Gość: Dr Agnieszka Czujkowska, Ptasi Azyl

Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021