Wyjątkowa narada na jubileusz LP

Kilkuset leśników i gości uczestniczyło w Krajowej Naradzie Leśników zorganizowanej w Kielcach z okazji 90-lecia Lasów Państwowych.
18.06.2014 | Artur Rutkowski, CILP

Kilkuset leśników i gości uczestniczyło w Krajowej Naradzie Leśników zorganizowanej w Kielcach z okazji 90-lecia Lasów Państwowych.

Na początku minister środowiska Maciej Grabowski przedstawił fundamentalne założenia przedwojennych Lasów Państwowych, tj. zasadę samofinansowania i utrzymania trwałości lasów. Docenił też wzrost lesistości Polski w latach powojennych oraz ewolucję, którą przeszło polskie leśnictwo zmierzając do zrównoważonej gospodarki leśnej. Podkreślił też znaczenie LP dla ochrony środowiska w Polsce oraz przypomniał, że organizacja ta jest dziś największym w Unii Europejskiej publicznym zarządcą lasów.

Nawiązując do obaw o ewentualną prywatyzację lasów, przypomniał o inicjatywie premiera Donalda Tuska, by przez wpisanie do Konstytucji zapewnić państwowy charakter lasów w Polsce.  Podkreślił przy tym, że pozostawienie lasów w rękach Państwa jest gwarancją utrzymania ich  wielofunkcyjności, czyli zapewnienia możliwości korzystania z nich przez różne grupy społeczne bez szkody dla ekosystemu.

Prof. Jerzy Hausner z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przedstawił tezy referatu programowego narady „Uwarunkowania ekonomiczne gospodarki leśnej”. Ich ważną konkluzją jest, zdaniem profesora, konieczność doprecyzowania statusu prawnego LP. - Obecny status LP jest niedookreślny i nieadekwatny – stwierdził prof. Hausner. Jego zdaniem właściwą formą mogłaby być korporacja prawa publicznego, której przykłady znamy z okresu międzywojennego. Działałaby ona jako specjalistyczne przedsiębiorstwo będące z jednej strony wyodrębnioną służbą, z drugiej agencją państwa, działającą w oparciu o prawo leśne.

Profesor przypomniał też niedawne zmiany w ustawie o lasach, których systemowe konsekwencje świadczyłyby, jego zdaniem, o niepokojącym zrównaniu LP ze zwykłym przedsiębiorstwem. - By taka organizacja gospodarcza mogła się rozwijać, musi być autonomiczna politycznie i profesjonalnie zorganizowana. Status LP nie jest więc wystarczająco precyzyjnie uregulowany i stabilny, ponieważ podlega politycznej modyfikacji. Reguły muszą być stabilne i chronić przed uznaniowymi, politycznymi działaniami. Czy mamy do czynienia z decyzjami światłego publicznego właściciela czy chytrego poborcy podatkowego? – pytał były wicepremier.

Trzecim prelegentem był dyrektor generalny LP Adam Wasiak, który skupił się na przyszłości organizacji. Przedstawił perspektywy rozwoju LP, możliwości pozyskania surowca i projekty najpilniejszych zmian m.in. w polityce kadrowej, optymalizacji obrotu drewnem (tak, by zmniejszyć pracochłonność tych prac), polityce mieszkaniowej i inwestycyjnej. Zdaniem Adama Wasiaka kluczowe dla przyszłości LP będzie zachowanie samofinansowania Lasów Państwowych, utrzymanie trójszczeblowej struktury i rozwijanie zrównoważonej gospodarki leśnej, gwarantującej wypełnianie wszystkich funkcji lasu.

Wszystkie te elementy są częścią strategii Lasów Państwowych, której ogólne ramy ogłoszono na początku roku. Jej praktycznym wymiarem są programy strategiczne dotyczące różnych dziedzin gospodarki leśnej i zarządzania przedsiębiorstwem. Jak poinformował uczestników narady dyrektor generalny, spośród 34 takich programów już 12 znajduje się w fazie realizacji.

Oprócz referatów i wystąpień narada była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych, a także kordelasów leśnika polskiego. Po części oficjalnej uczestnicy narady wysłuchali krótkiego koncertu zespołu sygnalistów myśliwskich Leśna Brać ze Spychowa, wspartego nowoczesnym, rockowym brzmieniem.

***

Prezydent Bronisław Komorowski, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych, zasługi w pracy dla rozwoju gospodarki leśnej, Lasów Państwowych i leśnictwa polskiego - na wniosek ministra środowiska - odznaczył:

  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Piotra Grygiera, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu,
  • Złotym Krzyżem Zasługi - Jerzego Szczegielniaka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi,
  • Srebrnym Krzyżem Zasługi - Henryka Żaka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu,
  • Brązowym Krzyżem Zasługi - Zbysława Thomasa z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Kazimierza Trzaskowskiego z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Grzegorza Wójcika z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie,
  • Złotym Medalem Za Długoletnią Służbę - Kazimierza Sikorę z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Decyzją dyrektora generalnego LP Adama Wasiaka:

  • Złotym Kordelasem Leśnika Polskiego został uhonorowany Jan Kubiak
  • Kordelasem Leśnika Polskiego zostali uhonorowani prof. Romuald OlaczekAndrzej Wawrzyniak – nadleśniczy Nadleśnictwa Piaski, RDLP w Poznaniu, Czesław Korycki – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Przysucha, RDLP w Radomiu, Zenon Pietras – nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, RDLP w Katowicach, Wiesław Rymszewicz – nadleśniczy Nadleśnictwa Łobez, RDLP w Szczecinie,
  • Za propagowanie wizerunku polskich lasów jako dobra narodowego oraz wysoki poziom merytoryczny programów o tematyce leśnej Kordelasem Leśnika Polskiego zostały uhonorowane Program I Polskiego RadiaProgram I Telewizji Polskiej