Uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko

W środę 16 października w Starej Miłośnie w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko. Były minister środowiska, profesor nauk leśnych, polityk zmarł 9 października w wieku 75 lat.
16.10.2019 | Krzysztof Fronczak, CILP

W środę 16 października w Starej Miłośnie w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko. Były minister środowiska, profesor nauk leśnych, polityk zmarł 9 października w wieku 75 lat.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział najwyżsi rangą urzędnicy państwowi. Obecni byli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz liczni parlamentarzyści, przedstawiciele świata nauki i współpracownicy profesora, rodzina, przyjaciele i znajomi.

Wśród osób uczestniczących w uroczystościach nie mogło zabraknąć dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego wraz z licznymi delegacjami leśników.

W uznaniu wybitnych osiągnięć w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej prezydent nadał pośmiertnie prof. Szyszko Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Order odebrała żona zmarłego Krystyna Szyszko podczas mszy pogrzebowej.

- Naukowiec i polityk, ale przede wszystkim dobry i życzliwy człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem - powiedział prezydent Andrzej Duda. -  Zaprosił mnie do siebie do Tuczna, pojechałem tam z żoną i córką, przez lata byłem harcerzem, wiele czasu spędziłem w lesie, ale nikt nigdy nie opowiedział mi tyle o leśnictwie co profesor Szyszko przez te dwa dni. Nie szczędził nikomu swoich niezwykłych umiejętności i niezwykłej wiedzy - podkreślił prezydent.

Obecny podczas uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślał, że prof. Szyszko był człowiekiem o „zdecydowanych poglądach” w kwestii ochrony przyrody. - Odszedł w walce, bo do ostatniej chwili swojego życia walczył o to, by ta wielka sprawa naprawy Rzeczpospolitej mogła być kontynuowana. Być może ciężar tej walki (…) był przyczyną, czy jedną z przyczyn tej przedwczesnej, tragicznej śmierci - dodał.

Osoby wspominające zmarłego prof. Szyszko podkreślały jego zasługi dla nauk przyrodniczych, pasję i ogromną wiedzę, którą zawsze chętnie dzielił się ze studentami.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny przywołał moment powołania przez prof. Szyszko na stanowisko wiceministra środowiska. I dodał, że dla profesora praca zawsze była jak służba, zawsze też niezłomnie bronił wartości, które były dla Polski najważniejsze. - Stawiałeś na prawdę w nauce, której to broniłeś. Mówiłeś, że najbardziej istotne są dane, a wniosków nie można budować na bazie emocji - podkreślił dyrektor generalny LP. - Uważałeś, że mamy w Polsce odpowiedni system ochrony przyrody oparty o polskie leśnictwo, łowiectwo i tradycyjne rolnictwo - podkreślił  Andrzej Konieczny.

Paweł Sałek, doradca prezydenta Dudy, a w przeszłości współpracownik prof. Szyszko, podkreślił, że zmarły zawsze cenił niezależność podczas badań naukowych. - Troską otaczał również Lasy Państwowe, uważał je za wzór, był orędownikiem ich zrównoważonego rozwoju, gdyż korzystamy z lasów powszechnie, a jednocześnie są one w dobrej kondycji. 

Prof. Jan Szyszko został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Wesołej, tam także odbyła się dalsza część uroczystości pogrzebowych.

 

W latach 1993–1994 prof. Szyszko pełnił funkcję dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych w resorcie środowiska. Był ministrem środowiska pięciu rządów. Prof. Szyszko był ministrem środowiska pięciu rządów, po raz pierwszy w gabinecie Jerzego Buzka (1997-99), następnie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego (2005-2007). Od 2015 r. do 2018 r. pełnił funkcję ministra środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego (do stycznia 2018 r.). Był pełnomocnikiem rządu do spraw Konwencji Klimatycznej i prezydentem V Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ

Był także posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Prof. Szyszko startował również w obecnych wyborach do parlamentu.

Jan Szyszko był również nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych. W 1966 r. ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Był  pracownikiem naukowo-dydaktycznym SGGW i kierownikiem Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, a także współtwórcą i kierownikiem Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych. Zasiadał w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk. Był też jednym z założycieli Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

Był autorem licznych publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. Jako minister środowiska m.in. objął ochroną wilka na terenie całego kraju i patronował wprowadzeniu ochrony ponadstuletnich drzew w nadleśnictwach w Puszczy Białowieskiej.

Był inicjatorem i promotorem ważnych badań na temat bilansu i wymiany węgla w drzewostanach, które przed wiele dekad prowadził w okolicach Tuczna. W ostatnich latach decydowanie opowiadał się za interwencją w celu ograniczenia największej od stulecia gradacji kornika w Puszczy Białowieskiej, zagrażającej dotychczasowym siedliskom oraz powodującej wzrost zagrożenia dla ludzi i pożarowego.

Prof. Szyszko uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Lüneburgu za badania nad biegaczowatymi, a w 2008 r. otrzymał nagrodę im. Ettore Majorany, przyznawaną m.in. przez Papieską Akademię Nauk.