Uratowali kolejnego bielika

Leśnicy z Nadleśnictwa Pisz (RDLP w Białymstoku) znaleźli rannego bielika. Ptak był ranny w lewe skrzydło, dlatego nie mógł latać.
08.02.2017 | Anna Niebrzydowska, Nadleśnictwo Pisz

Leśnicy z Nadleśnictwa Pisz (RDLP w Białymstoku) znaleźli rannego bielika. Ptak był ranny w lewe skrzydło, dlatego nie mógł latać.

Osłabione i zdezorientowane zwierzę zostało przewiezione do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce Wielkiej. Tam, pod specjalistyczną opieką, będzie wracało do zdrowia

Dzięki pomocy leśników, znaleziony bielik będzie mógł wrócić do naturalnych warunków.

To już drugi bielik uratowany przez leśników na terenie RDLP w Białymstoku.
Na początku lutego leśnicy uratowali bielika w Nadleśnictwie Drygały.

Bielik błędnie jest nazywany orłem. Popularnie określenie „orzeł bielik" zawiera systematyczny błąd. Należy on do rodziny jastrzębiowatych. Najbardziej widoczna różnica polega na tym, że jastrzębiowate nie mają piór na skokach tuż przy szponach, orły natomiast takie posiadają.

Więcej o bieliku i jego ochronie w „Echach Leśnych". 

Bieliki są największymi ptakami szponiastymi północnej Europy. Ich upierzenie nie jest też białe a brunatne. Dopiero z wiekiem ogon i głowa stają się coraz bielsze.

Na terenie Nadleśnictwa Pisz występuje jedenaście miejsc ochronnych stałego przebywania i rozrodu bielika. Bielik od 1952 r.  znajduje się pod ścisłą ochroną.  Dzięki ochronie przestał być rzadkością a jego liczebność systematycznie wzrasta.