Sztuka inspirowana lasem

Prace wykonane podczas poprzednich edycji pleneru malarstwa i rzeźby w Garbatce-Letnisku można obejrzeć na wystawie w budynku radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych.
14.03.2017 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Prace wykonane podczas poprzednich edycji pleneru malarstwa i rzeźby w Garbatce-Letnisku można obejrzeć na wystawie w budynku radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Kilkadziesiąt obrazów i rzeźb artystów z całego świata zostało wybranych spośród stworzonych podczas spotkań artystycznych w Puszczy Kozienickiej. W trakcie corocznych plenerów twórcy mają możliwość zwiedzania urokliwych miejsc w puszczy, w czym wspierają ich leśnicy z RDLP w Radomiu oraz nadleśnictw: Kozienice, Radom, a w szczególności Zwoleń.

Podczas otwarcia wystawy gości w imieniu dyrektora i leśników przywitał Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu, który wskazał na kulturotwórczą rolę lasu.

– Gdy patrzymy na las to najczęściej nasze doznania wiążą się z przyrodą żywą, zielenią, roślinami, drzewami, zwierzętami. Na tej wystawie inspiracją jest też drewno jako materiał, na który każdy z nas może patrzeć w różnym wymiarze. Dla artystów jest to inspiracja do zmaterializowana własnych przemyśleń – powiedział.

Komisarz pleneru Mirosław Dziedzicki podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że w tym roku będzie organizowany już po raz 10. – Wspólnie budujemy tradycję nie tylko spotkań artystycznych w Garbatce-Letnisku, ale i Twórczego Lata, którego finałem jest właśnie Międzynarodowy Plener.

Przez niespełna 10 lat w plenerach w Puszczy Kozienickiej wzięło udział ok. 200 twórców z różnych krajów – od Tadżykistanu, Mongolii, po Macedonię, Izrael, Hiszpanię, Anglię, Włochy po Słowację, Czechy, Niemcy i Ukrainę. – Wystawa nie jest jednorodna i to jest jej atutem. Coś, co jest spoiwem i łączy te wszystkie prace, to historia każdego człowieka w poszukiwaniu wolności, w odkrywaniu nieznanych obszarów w sztuce, poszukiwań naznaczonych piętnem sukcesem, ale często i porażki. Ludzie wrażliwi tego doświadczają i przeżywają to głębiej, z tych doznań udaje się stworzyć później coś dobrego, lepszego.

Mirosław Dziedzicki podziękował też leśnikom za wsparcie oraz zaprosił zebranych na Twórcze Lato w Garbatce-Letnisku w lipcu, na wydarzenia związane z nauką rzemiosła artystycznego: ikonopisania, snycerki, ceramiki, plecionkarstwa, witrażu, pozłotnictwa, a potem na plener.

Do Garbatki-Letniska, miejscowości zagubionej w Puszczy Kozienickiej, już w okresie międzywojennym przyjeżdżali ludzie ze świata sztuki, literatury czy filozofii

Prof. dr hab. Kazimierz Rykowski z Instytutu Badawczego Leśnictwa, gdzie wystawa będzie prezentowana od marca, podkreślił, że leśnicy mają niepisany obowiązek popierania twórczości artystycznej inspirowanej lasem, przyrodą, drzewem i drewnem. - Te materialne związki są historycznie bardzo dalekie – przecież Gioconda jest namalowana na desce topolowej, nasza Dama z gronostajem na drzewie orzechowym, nasza Czarna Madonna na desce lipowej. Z całą pewnością drewno, które stało się tworzywem artystycznym bardzo podatnym, rozwinęło twórczość artystyczną i tutaj mamy tego świadectwo – zaznaczył prof. Rykowski.

Wystawa jest dostępna do zwiedzania dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji, jak również dla osób indywidualnych. Można ją oglądać do końca marca od poniedziałku do piątku w godz.: 7.15-15.15. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Przy okazji zwiedzania wystawy można zwiedzić salę historii leśnictwa radomsko-kieleckiego utworzoną w budynku radomskiej dyrekcji  (ul. 25 Czerwca 68, Radom).