Sosny szczytu klimatycznego COP 19 już rosną

12 listopada – w drugim dniu COP 19, który właśnie odbywa się w Warszawie, kilkudziesięciu uczestników tego szczytu, wraz z uczniami i studentami SGGW, posadziło na terenie Nadleśnictwa Celestynów 4,5 tysiąca jednorocznych sadzonek sosny.
13.11.2013 | Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Pudlis, Centrum Informacyjne LP

12 listopada – w drugim dniu COP 19, który właśnie odbywa się w Warszawie, kilkudziesięciu uczestników tego szczytu, wraz z uczniami i studentami SGGW, posadziło na terenie Nadleśnictwa Celestynów 4,5 tysiąca jednorocznych sadzonek sosny.

Drzewka posadzono w leśnictwie Torfy, na powierzchni zrębowej ponad 1,6 ha, pod bacznym okiem miejscowych leśników, którzy wcześniej - podczas krótkiego instruktażu - pokazali, jak powinno się tę czynność wykonywać.

Młodzi reprezentanci debaty na temat zmian klimatu na Ziemi i sposobów przeciwdziałania ocieplaniu naszego globu wykonali swoje zadanie nadzwyczaj sprawnie; na odnowienie przygotowanej wcześniej powierzchni potrzebowali niewiele ponad dwie godziny.

Najpierw był instruktaż jak sadzić

 

Uczestnicy COP 19 pilnie się przyglądali jak należy sadzić

Wśród uwijających się na odnawianej powierzchni młodych ludzi, którzy przyjechali do Polski na COP 19, znajdowali się reprezentanci niemal wszystkich kontynentów. Byli wśród nich m.in.: Włosi, Belgowie, Amerykanie, Koreańczycy, przedstawiciele Afryki, a nawet Nowej Zelandii.

Tu sadzi grupa studentów z Włoch

- Bardzo się cieszę, że podczas pobytu w Polsce, uczestnicząc w debatach szczytu klimatycznego, możemy poświęcić kilka godzin na konkretne działania - sadzenie lasów, tak pomocnych w łagodzeniu zmian klimatycznych na naszej planecie - powiedziała Aeri Kang, studentka nauk politycznych i dyplomacji Uniwersytetu Sungkyaunkwan w Korei.

A to grupa "Trzech Kontynentów" - Belgijka, Amerykanka i Kenijczyk

W sadzeniu uczestniczyli również studenci Wydziału Leśnego stołecznej SGGW oraz uczniowie szkoły Podstawowej nr 321 z warszawskiego Bemowa.

Uczestnicy tej symbolicznej akcji, którą pod hasłem „Zasadź dobry klimat” zorganizowały: Klub Gaja i Lasy Państwowe, we współpracy z organizacją Partnerstwo dla Klimatu, otrzymali pamiątkowe koperty. W każdej znajdowały się nasionka sosny taborskiej, które uczestnicy  COP 19 powiozą do swoich krajów i tam prawdopodobnie je wysadzą.

Pobyt w Nadleśnictwie Celestynów zakończono wizytą w miejscowym Centrum Edukacji Leśnej.


Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 19) – globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej, odbywa się od 11 do 22 listopada w Warszawie. Weźmie w niej udział ok. 12 tys. gości, m.in. czołowi politycy, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, biznesu i nauki. Celem szczytu jest wypracowanie fundamentów pod nowe ogólnoświatowe porozumienie klimatyczne w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Po raz pierwszy w historii powinno ono objąć zobowiązaniami wszystkie strony konwencji klimatycznej (194 państwa). Ma być podpisane w 2015 r. w Paryżu (podczas COP 21) i obowiązywać od 2020 r.

 

COP 19 towarzyszy kilkadziesiąt imprez naukowych i kulturalnych, współorganizowanych m.in. przez Lasy Państwowe (Global Landscapes Forum, akcja „Zasadź dobry klimat”, inauguracja akcji „Choinki nadziei” w Warszawie i sadzenie lasu w Celestynowie pod Warszawą).