Sejm przyjął informację o stanie lasów

W środę, 28 lutego, posłowie przyjęli informację o stanie lasów za 2015 r. oraz o realizacji „Krajowego programu zwiększania lesistości". Informację przedstawiła wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.
01.03.2018 | ADAM SZANIAWSKI, ZESPół DS. MEDIóW DGLP

W środę, 28 lutego, posłowie przyjęli informację o stanie lasów za 2015 r. oraz o realizacji „Krajowego programu zwiększania lesistości". Informację przedstawiła wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.

Nowo powołana wiceminister podkreśliła, że główny ciężar finansowy związany z realizacją polityki leśnej państwa spoczywa na Lasach Państwowych. - Lasy publiczne stanowią prawie 90 proc. wszystkich lasów, z czego aż 77 proc. pozostaje w zarządzie gospodarstwa leśnego LP.

To dzięki prowadzonej przez leśników gospodarce leśnej została zachowana duża różnorodność biologiczna w lasach. - Doskonałym świadectwem są liczne obszary „Natura 2000”, które zajmują ponad 2 mln ha w lasach państwowych, zaś obszary mające znaczenie dla wspólnoty unijnej ponad 1,5 mln ha – podkreśliła.

Lasy Państwowe, jak przypomniano podczas posiedzenia, realizują również programy mających na celu zachowanie różnorodności biologicznej i odtwarzanie zagrożonych gatunków flory i fauny.

Nie tylko wcześniej wspomniane obszary „Natura 2000” mają specjalny status w lasach zarządzanych przez LP. Jak wynika z dokumentów (stan na styczeń 2015 r.) powierzchnia lasów o charakterze ochronnym zarządzanych przez LP wrosła o 3709 tys. ha, co stanowi 52,3 proc. całkowitej powierzchni leśnej.

Ponadto wiceminister zauważyła, że oprócz obszarów o charakterze ochronnym na terenie kraju znajdują się również liczne parki narodowe oraz rezerwaty przyrody. Wspomniała także o ok. 200 tys. ha drzewostanów, które stanowią bazę nasienną. – To dzięki temu w naszych lasach możemy sadzić rodzime ekotypy drzew gatunków lasotwórczych.

Warto przypomnieć, że struktura gatunkowa, w dużej mierze odzwierciedlająca jakość siedlisk, na których lasy rosną. Te w większości pokrywają obszary o najsłabszych glebach, co skutkuje dominacją gatunków iglastych sięgającą ok. 69 proc. powierzchni lasów. Od dłuższego czasu, tam gdzie istnieją odpowiednie warunki, lasy są przebudowywane, dosadzane są gatunki liściaste. Jak wyjaśniła wiceminister zróżnicowana struktura lasów korzystnie wpływa na kształtowanie klimatu, ograniczają stężenie zanieczyszczeń gazowych czy zapobiega erozji gleb.

Od wielu lat notowana jest także zmiana struktury wiekowej, w której dominują lasy w wieku 41-60 lat, zaś przeciętny wiek drzewostanów wszystkich form własności od 2011 r. wzrósł z 44 do 57 lat.

Małgorzata Golińska przypomniała również, że lasy w naszym kraju zajmują powierzchnię 9 mln ha i pokrywają ponad 29 proc. Polski. Obszar ten jest zwiększany głównie w wyniku zalesień, a także zmian dokonywanych w ewidencji gruntów. Powołując się na dokumenty wiceszefowa resortu przypomniała, że w stosunku do 2014 r. powierzchnia lasów w 2015 r. zwiększyła się o 17 tys. ha.

Według pomiarów z lat 2011–2015 odniesionych do powierzchni lasów na koniec 2014 r. zasoby drzewne osiągnęły miąższość blisko 2,5 mld m3 grubizny brutto, z czego na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe są to blisko 2 mld m3. Według wyników wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasów za lata 2011–2015 przeciętna zasobność lasów w Polsce wynosi 271 m3/ ha, w tym w lasach zarządzanych przez LP – 277 m3/ha.

Podczas swojego wystąpienia Małgorzata Golińska zauważyła, że lasy są poddawane coraz większej presji ze strony zwierzyny. I tak w 2015 r. niemal 90 tys. ha lasów uległo zniszczeniu przez zwierzynę, głównie jelenie, sarny i łosie. Ponadto na stan terenów leśnych negatywny wpływ mają rownież zmiany klimatyczne, coraz cieplejsze wiosny i lata, a także mniejsza objętość opadów. W 2015 r. aż 5 tys. ha lasów zostało zniszczonych przez pożary.

Silna susza w drugiej połowie 2015 r. doprowadziła również do osłabienia drzewostanów, co skutkowało zwiększoną podatnością na atak ze strony szkodników i patogenów grzybowych. Dlatego też należało zwiększyć pule cięć sanitarnych w lasach, to jak podkreśliła Golińska, będzie odczuwalne jeszcze przez kilka kolejnych lat.

Natomiast Dariusz Bąk, poseł sprawozdawca Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, odnosząc się do raportu podkreślił, że prowadzona przez leśników zrównoważona gospodarka leśna, przyczynia się do zwiększenia zasobności na pniu.  Leśnicy, jak wyjaśnił poseł Bąk, co roku pozyskują drewno na poziomie 66 proc. przyrostu rocznego, a pozostałe 34 proc. zostaje na pniu.

I dodał, że zgodnie z założeniami „Krajowego programu zwiększania lesistości" do 2020 r. Polska osiągnie zakładaną lesistość 30 proc, a do 2050 r. będzie ona wynosiła 33 proc.

Poseł wyjaśnił również, dlaczego dopiero w 2018 r. są omawiane informacje o stanie lasów z 2015 r. Według niego wpływa na to duża liczba „podmiotów, od których czerpane są dane do stworzenia raportu”. Zadeklarowano, że informacje za 2016 r. zostaną przedstawione do połowy tego roku.