Sadzonki już ruszają do lasu [WIDEO]

Pierwsze, wiosenne promienie słońca dla leśniczego-szkółkarza są znakiem, że czas sadzić drzewa.
16.03.2017 | Hubert Kniaź, RDLP w Zielonej Górze

Pierwsze, wiosenne promienie słońca dla leśniczego-szkółkarza są znakiem, że czas sadzić drzewa.

Wiele osób sądzi, iż leśniczy, aby wyhodować np. dąb, chodzi po lesie sadząc żołędzie, to rzeczywistość wygląda inaczej. Młode drzewko - sadzonka - zanim trafi do lasu, rośnie najpierw przez rok, dwa, a czasem i dłużej, w szkółce leśnej, pod czujnym okiem swojego opiekuna, czyli leśniczego-szkółkarza.

Sadzonka wzrastając w odpowiednio przygotowanych warunkach, nawożona
i pielęgnowana, zostaje przygotowana do przesadzenia do lasu. Jest to proces wymagający ogromnej wiedzy i wyczucia, aby z jednej strony wyhodować roślinę silną i okazałą, a z drugiej strony nie „rozpieścić jej" idealnymi warunkami. Ponieważ surowe leśne warunki, do których sadzonka trafi ze szkółki, mogłyby ją szybko „przerosnąć".

Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew, to oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych aż tysiąc drzew.

Co roku leśnicy sadzą też coraz więcej drzew liściastych, to oznacza, że ich udział od czasu wojny zwiększył się z 13 proc. do 23 proc.

Więcej o wiosennym sadzeniu na profilu Lasów Państwowych

Na terenie zielonogórskiej dyrekcji, „machina” sadzenia drzew ruszyła już w zeszłym tygodniu. Szkółkarze z 16 szkółek z terenu RDLP w Zielonej Górze dali znak do wyciągania sadzonek z ziemi i przygotowywania ich do transportu. Trafią one do poszczególnych leśnictw, gdzie już czekają leśniczowie wraz z ludźmi gotowymi do rozpoczęcia sadzenia. Sadzonki nie mogą przebywać zbyt długo „poza ziemią”, dlatego cały proces potrwa maksymalnie miesiąc.

W tym roku planowane jest posadzenie ponad 38 mln drzewek, ogrom pracy robi piorunujące wrażenie. Zalesimy teren o powierzchni: 3436 ha, czyli ponad 4900 boisk piłkarskich.

Setki osób całymi dniami będą pracować w lasach, aby obsadzić te miejsce, skąd w ubiegłych latach pozyskano drewno. Dzięki takiemu cyklowi nie musimy martwić się, że kiedyś zabraknie nam drzew.

Okres sadzenia to wielkie święto nie tylko dla leśników, ale też dla osób związanych z lasem i przyrodą. Nadleśnictwa, np. Zielona Góra organizują wiosenne akcje sadzenia lasu. To znaczy, że każdy z nas ma szansę posadzić kolejne pokolenie lasu!