Podkarpacie: Nasiona obrodziły

Tegoroczny urodzaj nasion drzew w lasach Podkarpacia jest zadowalający, a u niektórych gatunków należy do najlepszych w ciągu ostatnich lat. Już za kilka miesięcy nasiona trafią do szkółek leśnych, gdzie posłużą do hodowli sadzonek.
27.09.2016 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Tegoroczny urodzaj nasion drzew w lasach Podkarpacia jest zadowalający, a u niektórych gatunków należy do najlepszych w ciągu ostatnich lat. Już za kilka miesięcy nasiona trafią do szkółek leśnych, gdzie posłużą do hodowli sadzonek.

Znakomicie obrodził dąb. Leśnicy planują zebrać 24 tony żołędzi, które posłużą do hodowli młodych drzewek przez najbliższe lata. Obficie sypnęło bukwią na pogórzu i w górach. Wprawdzie w komorach chłodniczych przechowalni Nadleśnictwa Dukla jest jeszcze ponad 5 ton bukwi, ale planuje się zebranie kolejnych 7 ton, żeby zabezpieczyć się przed „chudymi” latami . Buki bowiem owocują obficie co 5-7 lat.

Zebrano już ponad 5,3 tony szyszek sosny, po wyłuszczeniu będzie to „zaledwie" około 80 kg nasion, które wystarczą do posadzenia drzewek w szkółkach.  Z innych gatunków mających znaczenie gospodarcze (brzoza, olsza czarna i jawor) również zbierane są nasiona na potrzeby hodowli sadzonek.

Zbiór nasion to zajęcie dla miłośników sportów ekstremalnych.  Żeby zebrać szyszki z jodły, zbieracze muszą używać specjalistycznego sprzętu alpinistycznego, który daje asekurację podczas pracy. Najwyższe drzewa mają nawet 45 metrów wysokości, a ich pnie do 30. metra są pozbawione gałęzi. Przez to samo dotarcie do korony drzewa wymaga zmontowania 8-10 trzymetrowych segmentów specjalnej drabinki, bez której trudno sobie wyobrazić tę pracę.

Zbiory odbywają się wyłącznie w wytypowanych drzewostanach nasiennych. Najcenniejsze nasiona są pozyskiwane z drzew matecznych, mających najlepsze dla danego gatunku walory genetyczne. W drzewostanach nasiennych krośnieńskiej RDLP jest ponad 500 takich drzew.

Zebrane szyszki trafią do Leśnego Ośrodka Nasiennego w Równem (Nadleśnictwo Dukla). Tam wyłuszcza się z nich nasiona, które są przechowywane nawet przez kilka lat. W ośrodku w Równem przechowuje się także nasiona buka, dębu i innych drzew liściastych.

Na wiosnę nasiona, po odpowiednim przygotowaniu, trafią do szkółek leśnych, gdzie posłużą do hodowli sadzonek. Część zebranych nasion trafi też do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy (Dolnośląskie), gdzie przechowuje się zasoby z najlepszych genetycznie krajowych drzew leśnych.

Urodzaj niektórych gatunków stanowiących trzon drzewostanów leśnicy wykorzystują do inicjowania obsiewu naturalnego poprzez przygotowanie gleby i dopuszczenie światła umożliwiającego przeżycie siewkom na wiosnę. Las odnowiony w ten sposób jest zdrowszy i nie wymaga dużych nakładów pielęgnacyjnych.