Olsy pełne witaminy C

Lasy są pełne niezwykłych miejsc i zaskakujących zbiorowisk roślin. Jednym z nich są olsy, w których rośnie czarna porzeczka. Właśnie teraz w lasach dojrzewają te jedne z najzdrowszych owoców.
12.07.2017 | Karolina Prange, Nadleśnictwo Łopuchówko

Lasy są pełne niezwykłych miejsc i zaskakujących zbiorowisk roślin. Jednym z nich są olsy, w których rośnie czarna porzeczka. Właśnie teraz w lasach dojrzewają te jedne z najzdrowszych owoców.

Czarna porzeczka w Polsce rośnie nie tylko w przydomowych ogródkach, ale także w lasach z wysokim poziomem wód gruntowych, o utrudnionym odpływie, zwanych olsami. Takie porzeczkowe olsy występują w całej nizinnej części kraju, tam gdzie poziom wody gruntowej przez dłuższy czas pozostaje ponad powierzchnią terenu.

Ols jest jednym z najpiękniejszych, choć jednocześnie najbardziej niedostępnych i nieprzyjaznych dla człowieka typów lasu. Już po zrobieniu pierwszych kroków w jego głąb wiemy, że wędrówka nie będzie beztroskim spacerem. Miejsca takie są przez cały rok zabagnione, a okresowo całkowicie zatapiane

Drzewostan w takim zbiorowisku składa się prawie wyłącznie z olszy czarnej, która zazwyczaj jest strzelistym drzewem o ciemnej korze. W podszycie, czyli warstwie krzewów, oprócz porzeczki czarnej rośnie m.in. kruszyna pospolita, czeremcha zwyczajna, kalina koralowa oraz niektóre gatunki wierzb.

Więcej leśnych ciekawostek na fanpagu Nadleśnictwa Łopuchówko

Ols porzeczkowy jest ostatnim etapem zarastania torfowisk niskich, i przy zachowaniu odpowiednich stosunków wodnych, stanowi na torfach trwałe zbiorowisko leśne, które nie ulega zauważalnym przekształceniom.
Na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko (RDLP w Poznaniu) olsy porzeczkowe występują najczęściej na obrzeżach jezior oraz w rozległych dolinach rzecznych, m.in. porastają brzegi Kanału Dzwonowskiego.

Czarna porzeczka to prawdziwa bomba witaminowa, której regularne jedzenie może całkowicie zastąpić witaminę C w tabletkach, czyli wspomaga odporność. Szacuje się, że w 100 g tych owoców znajduje się 180 mg witaminy C, co stanowi aż 258 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Warto pamiętać, że w czarnych porzeczkach jest jej około pięć razy więcej niż w cytrusach. Tylko owoce róży zawierają więcej niż czarna porzeczka witaminy C.

W tych czarnych owocach znajdziemy też witaminy z grupy B, witaminę A, biotynę oraz kwas foliowy i składniki mineralne, takie jak magnez, wapń, potas i żelazo. Znajdują się w niej również mikroelementy i kwasy organiczne: luteina, garbniki, jod, mangan i bor oraz olejki eteryczne i pektyny.

Obecne w czarnej porzeczce flawonoidy wpływają na opóźnienie procesu starzenia i obniżenie cholesterolu we krwi. Dlatego już XVII w. czarna porzeczka została okrzyknięta eliksirem młodości. Te same związki zapobiegają również miażdżycy, wspomagają i chronią wątrobę.

Z kolei antocyjany działają antybakteryjnie, co cenne jest zwłaszcza dla układu pokarmowego (niwelują działanie bakterii E. coli). Natomiast rutyna, nie dość, że ułatwia przyswajane witaminy C, ma korzystne działanie na naczynia krwionośne i nie pozwala na powstawanie pajączków, żylaków i siniaków. Obecność kwercetyny wpływa na pracę układu moczowego.

Okazuje się, że nie tylko owoce, ale też liście czarnej porzeczki mają prozdrowotne działanie. Wmedycynie naturalnej okład z liści czarnej porzeczki stosowano na bolące, krwawiące i trudno gojące się rany, a także na miejsca po ugryzieniach komarów, ponieważ zawierają garbniki, które działają przeciwzapalnie i ściągają uszkodzoną skórę.