Ogólnopolskie szkolenie Straży Leśnej

Nietypowe godziny służby, działanie w trudnych warunkach i podwyższone ryzyko, to tylko niektóre z aspektów codziennej pracy strażników leśnych. Właśnie zakończyło się ich ogólnopolskie szkolenie.
28.07.2017 | Jacek Cichocki, RDLP w Toruniu

Nietypowe godziny służby, działanie w trudnych warunkach i podwyższone ryzyko, to tylko niektóre z aspektów codziennej pracy strażników leśnych. Właśnie zakończyło się ich ogólnopolskie szkolenie.

W szkoleniu (trwało ono do 15 do 19 czerwca), które zorganizowano na terenie RDLP w Toruniu, wzięły udział trzyosobowe grupy reprezentujące wszystkie regionalne dyrekcje LP wraz z inspektorami regionalnymi Straży Leśnej.

Zostało ono podzielone na kilka etapów. Pierwszy z nich odbył się 16 czerwca na terenie strzelnicy im. Jana Wendy w Plaskoszu na terenie Nadleśnictwa Tuchola, po oficjalnym otwarciu przez Janusza Kaczmarka, dyrektora RDLP w Toruniu. Tematyka szkolenia obejmowała: teoretyczne i praktyczne szkolenie strzeleckie, doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach pola walki oraz wykład z zakresu psychologii (skutki użycia broni, obciążenia podczas pracy z bronią, radzenie sobie ze skutkami stresu itd.). Zajęcia były prowadzone przez fundację MaxLife i psychologa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Drugi etap również został przeprowadzony na strzelnicy. Podczas tego dnia doskonalono umiejętności praktycznego posługiwania się bronią (zasady bezpieczeństwa, techniki strzelania, współdziałanie w zespole). W ramach szkolenia rozegrano także VIII Strzeleckie Mistrzostwa Polski Straży Leśnej o Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Po uroczystym otwarciu zawodów przez Tadeusza Pasternaka, głównego inspektora Straży Leśnej z DGLP przystąpiono do rozegrania konkurencji po przebiegu, których wyłoniono: najlepszą drużynę Straży Leśnej (RDLP w Pile), najlepszego Strażnika Leśnego (Dariusz Marchwiak reprezentujący RDLP w Pile), najlepszego Strażnika Leśnego w konkurencji statycznej (Leszek Taranek z RDLP w Poznaniu) i najlepszego Strażnika Leśnego w konkurencji dynamicznej (Tomasz Baranowski reprezentujący RDLP w Pile). Rozegrano także konkurencję VIP, w którym pierwsze miejsce zdobył Józef Fac, strażnik leśny z terenu RDLP w Warszawie.

Przebieg szkolenia uatrakcyjniły liczne pokazy i prezentacje firm z branży zbrojeniowej oraz prezentujące rozwiązania i nowoczesne technologie z zakresu. Wielkie oklaski i uznanie zdobyły pokazy umiejętności damskiej drużyny drwali reprezentującej Technikum Leśne w Tucholi, łucznictwa (Sebastian Nowak reprezentujący Nadleśnictwo Zamrzenica) oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych.

Wysokie umiejętności uczestników oraz ich zdyscyplinowanie pozwoliło przeprowadzić szkolenie oraz zawody sprawnie i bezpiecznie. Strzeleckie zmagania strażników leśnych odbyły się pod okiem sędziego głównego Roberta Paciorka (nadleśniczego Nadleśnictwa Toruń) i Grzegorza Śledzińskiego reprezentującego Polski Związek Strzelectwa Sportowego.

Na wręczanie nagród i wyróżnień przybyło wielu gości. Oprócz Toruniu Janusza Kaczmarka, dyrektora RDLP w i głównego inspektora Straży Leśnej oraz Zbigniewa Grugela, gospodarza terenu nadleśniczego Nadleśnictwa Tuchola, w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządu, Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Komendy Powiatowej Policji w Tucholi, Służby Więziennej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi, a także dyrektor Technikum Leśnego w Tucholi oraz nadleśniczowie z terenu Borów Tucholskich toruńskiej dyrekcji LP.