Odłóż telefon i idź do lasu!

Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego obchodzony jest co roku od kilkunastu lat w dniu 15 lipca. W dorosłość wchodzi pokolenie, dla którego to nieformalne święto istnieje "od zawsze". Problem uzależnienia od telefonu w XXI wieku jest czymś powszechnym. Chociaż w tym jednym dniu zróbmy sobie przerwę od technologii i idźmy odnaleźć wytchnienie wśród otaczającej nas zieleni.
15.07.2023

Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego obchodzony jest co roku od kilkunastu lat w dniu 15 lipca. W dorosłość wchodzi pokolenie, dla którego to nieformalne święto istnieje "od zawsze". Problem uzależnienia od telefonu w XXI wieku jest czymś powszechnym. Chociaż w tym jednym dniu zróbmy sobie przerwę od technologii i idźmy odnaleźć wytchnienie wśród otaczającej nas zieleni.

Sezon wakacyjny w pełni. Lasy są doskonałym miejscem, by popracować nad kondycją i równocześnie cieszyć się naturą. Pobyt w lesie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i nastrój. Wystarczy 20 minut przebywania w lesie, aby obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Niektórzy już mają swoje sprawdzone ścieżki. Dla tych, którzy po raz pierwszy wybiorą się na spacer w „nieznane” mamy kilka rad, jak poruszać się po terenie. Dlatego podpowiemy, co warto zabrać na spacer do lasu, jak się w nim odnaleźć i co zrobić, gdy spotkają nas nieprzyjemności.

Bliski kontakt z naturą, infrastruktura przeznaczona dla turystów oraz szeroki wybór aktywności to jedne z wielu propozycji oferowanych przez Lasy Państwowe. Trening w lesie gwarantuje rewelacyjne efekty i solidny zastrzyk endorfin. W leśnych ostępach można czerpać z terapeutycznej mocy lasów.

Zaplanuj wycieczkę z serwisem turystycznym Lasów Państwowych czaswlas.pl

Jedna sosna produkuje tlen niezbędny do życia trzech dorosłych osób.

Tereny leśne w Polsce zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Dlatego warto wziąć głęboki oddech i pobiec wzdłuż ścieżek leśnych, które charakteryzują miękkim podłożem, dzięki czemu doskonale amortyzują wstrząsy podczas biegania. Ma to zbawienny wpływ na nasze kolana i kręgosłup. Umożliwia to naturalną pracę stóp i zmniejsza ryzyko kontuzji wynikających z nadmiernego obciążenia. Korony drzew chronią przed promieniami słonecznymi, co powoduje również niższą temperaturę. Dzięki temu zachowasz siły na dłużej, a cały trening będzie prawdziwą przyjemnością. 

Spacer terapeutyczny? Mała recepta na szczęście!

  • Ubierz się wygodnie i odpowiednio do warunków atmosferycznych. Przede wszystkim załóż wygodne buty.
  • Wybierz się na samotny spacer do pobliskiego lasu lub parku.
  • Wyłącz dźwięk w telefonie.
  • Idź wolno, doświadczaj, słuchaj śpiewu ptaków i szumu drzew.
  • Obserwuj, jak przez liście drzew przebijają się promienie słońca.
  • Zatrzymaj się i wystaw twarz do słońca. Pozwól, by uczucie ciepła otuliło Twoją skórę.

Spacery terapeutyczne powtarzaj regularnie, nawet codziennie!

Dojazd do terenów leśnych z dowolnego miejsca w Polsce trwa najwyżej godzinę, a dla zmotoryzowanych przygotowano łącznie ok. 3 tys. parkingów i miejsc postojowych. W lasach znajduje się ponad 20 tys. km szlaków pieszych, ponad 4 tys. km szlaków rowerowych, ponad 7 tys. km tras konnych, ponad 500 pól biwakowych i obozowisk harcerskich.

Zgubiłem się w lesie, nie mam telefonu. Jak próbować odnaleźć drogę?

W dzisiejszych czasach rzadko rozstajemy się z telefonem. Jednak dziś chcemy z niego całkowicie zrezygnować. Z pomocą przychodzi mapa i kompas. Gdy się zgubimy, warto wytężyć słuch, ponieważ czasem słychać z daleka szum głównej drogi, pociąg lub odgłosy miasta. W tej sytuacji możemy ustalić kierunki świata. Można także wnioskować położenie na podstawie pozycji słońca i wskazówek zegara. W ten sposób można dowiedzieć się, gdzie jest południe lub zachód, bo najczęściej nie możemy znaleźć właściwej drogi w godzinach popołudniowych.

Jednak zalecamy, by przed wyprawą  przejrzeć mapę terenu. Można też sięgnąć do folderu, który jest dostępny w najbliższym nadleśnictwie lub zajrzeć na stronę internetową jednostki Lasów Państwowych. 

Skorzystaj też z rad zawartych na naszej infografice. A także obejrzyj odcinek Obliczy lasów: