Nowy pensjonariusz Leśnego Pogotowia

Młoda samica bączka zwyczajnego, najmniejszej europejskiej czapli trafiła do Leśnego Pogotowia działającego przy Nadleśnictwie Katowice.
30.05.2017 | Sławomir Forystek, rzecznik prasowy RDLP w Katowicach

Młoda samica bączka zwyczajnego, najmniejszej europejskiej czapli trafiła do Leśnego Pogotowia działającego przy Nadleśnictwie Katowice.

Ptak został znaleziony 25 maja w Koniakowie, na terenie Nadleśnictwa Wisła (RDLP w Katowicach). Po wstępnych oględzinach okazało się, że samica  ma uszkodzone skrzydło.

Po dalszych badaniach wyjaśniło się, że ptak ma złamaną kość przedramienia. Na szczęście, uraz ten nie eliminuje pensjonariuszki Leśnego Pogotowia do wypuszczenia na wolność, oczywiście po przebytej rehabilitacji.

Obecnie, trudno jest powiedzieć jak długo potrwa rehabilitacja bączka. Ptak ma unieruchomione skrzydło, a jego próby pozbycia się opatrunku mogą wydłużyć czas leczenia. 

W Leśnym Pogotowiu oprócz czapli przebywa ok. 400 pensjonariuszy. Szczególnym okresem jest wiosna,  kiedy do ośrodka trafia najwięcej poszkodowanych zwierząt, często są to młode osobniki, zagubione lub osierocone.

Bączek zwyczajny (Ixobrychus minutus) jest najmniejszą europejską czaplą, wielkością jest zbliżona do sójki.  Prowadzi skryty tryb życia i niechętnie pokazuje się na otwartej przestrzeni. Góry to nie jest jego naturalny biotop, ponieważ występuje na całym niżowym obszarze kraju. Jego naturalnym siedliskiem są różnego typu zbiorniki wodne takie jak jeziora, stawy hodowlane, starorzecza i doliny rzeczne z szuwarami.

Samica tej małej czapli ma czapeczkę ciemnobrązową, samiec natomiast  ma czarne przykrycie głowy.

 Jak na tak niewielkich rozmiarów ptaka, samiec wydaje z siebie całkiem donośne odgłosy, przypominają one szczekanie psa.

W Polsce ptak jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Na terenie naszego kraju występuje około 700 – 800 par lęgowych, a więc każdy osobnik jest cenny, dlatego będziemy się starać zapewnić mu szybki powrót do zdrowia i pełnej sprawności, aby jak najszybciej mógł wrócić do naturalnego środowiska.