Noce sów w Puszczy Białowieskiej

Na początku kwietnia w nadleśnictwach Browsk i Białowieża odbyły się noce sów, ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone nocnym drapieżnikom.
13.04.2017 | Julia Melchior, Nadleśnictwo Browsk, Łukasz Ławrysz Nadleśnictwo Białowieża

Na początku kwietnia w nadleśnictwach Browsk i Białowieża odbyły się noce sów, ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone nocnym drapieżnikom.

Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem wydarzenia było stowarzyszenie Ptaki Polskie.

W Nadleśnictwie Browsk część kameralna imprezy odbyła się w sali Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Gruszkach. Podczas spotkania zostały omówione szczególne cechy sów: począwszy od wykorzystania poszczególnych zmysłów, aż do przystosowań do drapieżnictwa i cichego lotu.
Nie zabrakło także doświadczenia pokazującego giętkość piór sowich w porównaniu do piór innych gatunków szponiastych. Każdy z uczestników wydarzenia mógł się przyjrzeć z bliska spreparowanym puszczykom i dowiedzieć się o wszystkich krajowych i zalatujących do nas gatunkach sów.
Uczestnicy z pewnością zapamiętali, która z sów potrafi polować w całkowitej ciemności, dla którego gatunku wywiesza się kosze wiklinowe, a kto składa jaja na ziemi.

Podczas tej części odbyły się także sowie konkursy, które sprawdzały wiedzę uczestników. Spotkanie w sali zakończyła projekcja filmu Artura Tabora „Sowy Polski" i rozdanie dyplomów uczestnictwa. Dodatkowo najmłodsi adepci ornitologii otrzymali książki „Młody ornitolog" Andrzeja Kruszewicza, z nadzieją, że za kilka lat to może właśnie oni będą oprowadzać ptasie wycieczki.

Następnie uczestnicy udali się na nasłuchiwanie sów oraz na ognisko na terenie ośrodka edukacji.

Kolejnego dnia Noc Sów odbyła się na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” w Nadleśnictwie Białowieża.

W tym razem wzięło w niej udział ponad 30 osób, z czego większość stanowiły dzieci i młodzież. Część kameralna spotkania odbyła się na sali edukacyjnej, gdzie ornitolog Oliwier Myka przedstawił krajowe gatunki sów – ich biologię i zwyczaje, zapoznał również uczestników z zagrożeniami, jakie czekają na te ptaki. Dla najmłodszych przygotowano quiz z nagrodami, polegający na odgadnięciu odtworzonego głosu sowy. Wygrali ci, którzy poprawnie odgadli gatunek i wskazali właściwą fotografię z wizerunkiem słyszanej sowy.

Niewątpliwie największą atrakcją było spotkanie z żywą płomykówką (Tyto alba) Albą. Dorota Otrębowskia-Jaszczuk przybliżyła wszystkim gatunek płomykówki, a także odpowiadała na liczne pytania ze strony dzieci uczestniczących w spotkaniu.

Następną częścią Nocy Sów była wycieczka w terenie, gdzie uczestnicy nasłuchiwali głosów sóweczki (Glaucidium passerinum). Sóweczka wyraźnie zaznaczyła swój rewir charakterystycznym gwizdem. Aktywność dobowa sóweczki to czas przed zachodem słońca, jednak mimo wytężonego wzroku uzbrojonego w lornetki, nie udało się jej zobaczyć.