Nielegalni zbieracze wpadli na gorącym uczynku

Straż Leśna z Nadleśnictwa Józefów udaremniła kradzież mchu. Nie był to pierwszy tego rodzaju przypadek szkodnictwa leśnego odnotowany przez leśników z lubelskiej dyrekcji LP.
08.07.2021 | Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie

Straż Leśna z Nadleśnictwa Józefów udaremniła kradzież mchu. Nie był to pierwszy tego rodzaju przypadek szkodnictwa leśnego odnotowany przez leśników z lubelskiej dyrekcji LP.

Samochód dostawczy zaparkowany w środku lasu zauważył podleśniczy leśnictwa Rybnica Krzysztof Malec. O sprawie natychmiast zostali powiadomieni józefowscy strażnicy leśni. Kierowcy podejrzanego auta towarzyszyło trzech pasażerów. Strażnicy znaleźli w samochodzie 150 skrzynek wypełnionych po brzegi świeżo zerwanym leśnym mchem. Były to występujące na tym terenie gatunki – bielistka siwa (Leucobryum glaucum) oraz widłoząb miotlasty (Dicranum scoparium) objęte częściową ochroną gatunkową.

– Żadna z osób nie chciała nam potwierdzić swojej tożsamości, dlatego na miejsce został wezwany patrol policji. Złodzieje trzymali się wersji, że pozyskali mech w lesie prywatnym, ale już wstępne oględziny terenu wykazały, że jego znaczne ilości zostały zebrane kilkaset metrów od miejsca zatrzymania, w obrębie lasów zarządzanych przez nasze nadleśnictwo – informuje komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Józefów Kazimierz Oleszek.

Zgodnie z artykułem 153 kodeksu wykroczeń, jeśli ktoś zbiera mech lub ściółkę w nienależącym do niego lesie podlega karze grzywny. – Za ten czyn zatrzymani otrzymali mandaty karne, a kierowca został ukarany dodatkowym mandatem za nielegalny wjazd do lasu – dodaje komendant Oleszek.

– Pokaźne ilości mchu zapakowanego do skrzynek świadczą o tym, że mieliśmy do czynienia ze zorganizowaną grupą zbieraczy, która trudniła się tym procederem w celach zarobkowych. W przeszłości na terenie naszych nadleśnictw mieliśmy już do czynienia z podobnymi, specyficznymi przypadkami szkodnictwa leśnego ­– zauważa inspektor Straży Leśnej w RDLP w Lublinie Marek Dziaduszyński.

Od lat różnego rodzaju mchy znajdują zastosowanie we florystyce, gdzie są wykorzystywane m.in. przy wykonywaniu cieszących się dużą popularnością kompozycji roślinnych w szklanych pojemnikach czy też kompozycji kwiatowych. Poza tym rośliny te są również używane przy dekoracji wnętrz, m.in. jako element wykończenia ścian i dachów.

Mchy odgrywają znaczącą rolę w retencjonowaniu wody, zabezpieczaniu gleb leśnych przed erozją i stwarzaniu warunków dla rozwoju wielu organizmów, dlatego nielegalni zbieracze działają na szkodę przyrody i leśnych ekosystemów. Warto zaznaczyć, że tak jak w przypadku leśnych ostępów Nadleśnictwa Józefów, polskie lasy porastają również cenne gatunki mchów objęte ochroną. Zdarza się, że one też padają łupem złodziei i zbierane w dużych ilościach trafiają później na rynek zagraniczny.