Niebezpieczne znalezisko w lesie

Ponad 70 pocisków artyleryjskich znaleziono na terenie pilskiego Nadleśnictwa Trzcianka.
28.06.2016 | Jędrzej Ziółkowski, Nadleśnictwo Trzcianka

Ponad 70 pocisków artyleryjskich znaleziono na terenie pilskiego Nadleśnictwa Trzcianka.

Podleśniczy leśnictwa Ogorzałe podczas sprawdzania stanu siatek ogradzających leśne uprawy, natknął się na miejsce żerowanie dzików, zwane buchtowiskiem. Z rozgrzebanej ziemi wystawał kawałek metalowego, zardzewiałego  przedmiotu.

Po delikatnym usunięciu suchych liści, przysłaniających większą część przedmiotu, potwierdziły się podejrzenia leśnika. Z wygrzebanego przez dziki dołu wystawał zaostrzony czubek pocisku artyleryjskiego.
O znalezisku natychmiast zostali poinformowani policjanci. Mundurowi zabezpieczyli teren i wezwali wojskowy patrol saperski ze Złocieńca. Saperzy, po dojechaniu na miejsce, od razu przystąpili do zabezpieczenia pocisku.

Leśnicy poprosili o przeszukanie terenu wokół miejsca znalezienia amunicji. Jak się okazało leśna intuicja ich nie zawiodła. Zaledwie kilka metrów od wybuchtowanej amunicji saperzy znaleźli jeszcze trzy inne pociski artyleryjskie 85 mm i jeden granat przeciwpiechotny. To był jednak dopiero początek.

Największym zaskoczeniem było odnalezienie, po drugiej stronie leśnej drogi, 66 następnych pocisków zakopanych w dwóch warstwach, w równych rządkach na głębokości około 70 cm. Cały leśny arsenał został bezpiecznie wywieziony i zneutralizowany na poligonie.