Młody orlik już dostał obrączki

Aż 15 stref ochronnych dla orlika krzykliwego znajduje się w lasach Nadleśnictwa Międzyrzec. Kilka dni temu wyznaczono kolejny, 16 obszar ochronny dla tego gatunku.
24.07.2018 | Adrian Wasiluk, Nadleśnictwo Międzyrzec

Aż 15 stref ochronnych dla orlika krzykliwego znajduje się w lasach Nadleśnictwa Międzyrzec. Kilka dni temu wyznaczono kolejny, 16 obszar ochronny dla tego gatunku.

Nadleśnictwo na swoim profilu ogłosiło plebiscyt na imię dla ptaka. Orlik zostanie nazwany imieniem z komentarza, który otrzyma największą liczbę polubień. Zabawa trwa do 1 sierpnia.

Informacja o zlokalizowaniu nowego gniazda orlika krzykliwego (Clanga pomarina) na terenie Nadleśnictwa Międzyrzec (RDLP w Lublinie) dotarła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie już zimą ubiegłego roku. Gatunek ten zimuje w Afryce Środkowej, dlatego weryfikacji jego zasiedlenia można było dokonać dopiero w sezonie lęgowym.

W połowie lipca pracownicy lubelskiego RDOŚ odwiedzili nadleśnictwo. Podczas kontroli zauważono w gnieździe pisklaka. Młodego ptaka udało się zmierzyć oraz zaobrączkować, w czym pomagała tamtejsza leśniczka. Młody orlik krzykliwy ważył 1145 g, długość dziobu wyniosła 42 mm, a złożonego skrzydła 362 mm. Pisklę do końca lipca będzie już całkowicie upierzone i prawdopodobniej wtedy opuści gniazdo.

Warto pamiętać, że orliki krzykliwe w swoim rewirze posiadają kilka gniazd i każdego sezonu mogą wybierać inne. Leśnicy są ciekawi, czy młody ptak po okresie zimowania wróci do międzyrzeckich lasów. Mają nadzieję, że właśnie tak się stanie.

 

Wprawdzie orlik krzykliwy (Clanga pomarina) znajduje się pod ochroną, to na Lubelszczyźnie jest to zdecydowanie najliczniej występujący z orłów.

Z informacji zawartych w „Trendach liczebności ptaków w Polsce” wydanych przez Inspekcję Ochrony Środowiska, orlik najliczniej gniazduje we wschodnich Karpatach, na Lubelszczyźnie, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. To właśnie przez Polskę przebiega zachodnia granica zasięgu jego naturalnego występowania. Gniazduje w lasach, preferując starsze drzewostany mieszane, wokół których położone są dobre tereny żerowiskowe. Ich głównym pokarmem są głównie gryzonie, rzadziej płazy, gady i drobne ptaki. Warto nadmienić, że jest on nielicznym gatunkiem lęgowym, a wielkość jego populacji sięga 2,3 – 2,7 tys. par.

Najważniejszy jest fakt, że całość populacji występująca w Polsce jest stabilna. Duże znaczenie w ochronie tego gatunku ma wyznaczanie stref ochronnych. Na terenie Nadleśnictwa Międzyrzec znajduje się już 16 stref ochronnych wokół miejsc rozrodu i regularnego przebywania orlika krzykliwego! Wokół ich gniazd obowiązuje strefa ochronna:

  • przez cały rok w promieniu do 100m, 
  • a okresowo (od 1 marca do 31 sierpnia) – w promieniu do 500 m od gniazda.

Łączna powierzchnia gruntów na terenie Nadleśnictwa Międzyrzec objęta ochroną strefową gatunków chronionych wynosi niemal 950 ha.
W lasach zarządzanych przez LP jest ponad 3500 stref ochronnych dla wybranych gatunków zwierząt. Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP. Strefy w 2016 r. zajmowały 150 tys. ha powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Orlik krzykliwy jest ptakiem o dość pokaźnych rozmiarach. Rozpiętość skrzydeł sięga nawet do 160 cm, a długość ciała do 65 cm. Jest on wyraźnie większy od najbardziej pospolitego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych występującego w Polsce, czyli myszołowa zwyczajnego.
W ubarwieniu orlika krzykliwego dominują różne odcienie brązu, od ciemnobrunatnych lotek i sterówek, poprzez jasnobrązowe upierzenie tułowia i pokryw skrzydłowych po żółtobrązowy wierzch głowy. Szpony i nasada dziobu są jaskrawożółte.