Młode bociany czarne dostały obrączki [WIDEO]

Dwa młode bociany czarne z Nadleśnictwa Czerniejewo zostały już zaobrączkowane.
05.07.2017 | Aleksandra Możdzeń, Nadleśnictwo Czerniejewo

Dwa młode bociany czarne z Nadleśnictwa Czerniejewo zostały już zaobrączkowane.

Bociany czarne (Ciconia nigra) na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo (RDLP w Poznaniu) obrączkowane były przez doświadczonego ornitologa dr. Tadeusza Mizerę.

Dostanie się do gniazda założonego tak wysoko oraz wyjęcie piskląt, zaobrączkowanie i włożenie ponownie do gniazda, na tyle sprawnie by stres dla tych zwierząt był jak najmniejszy, jest nie lada wyzwanie.

- To niesamowite przeżycie. Moim zadaniem było przytrzymanie pisklaka tylko na czas zakładania obrączki, co jak się okazało nie było łatwe. Młode bociany atakowały bardzo celnymi i bolesnymi uderzeniami dziobów. Ciekawe jest to, że te młodziki wyglądają zupełnie inaczej niż dorosłe osobniki – opowiadał Hubert Kaczmarek, pracownik Służby Leśnej do spraw ochrony lasu i edukacji Nadleśnictwa Czerniejewo.


Młode bociany czarne nie są podobne do swoich rodziców/ Fot. Hubert Kaczmarek


Ornitolodzy we współpracy z leśnikami w celu ochrony obserwują bociany czarne oraz ich gniazda
. Obserwacje ułatwiają zakładane na ptasie nogi obrączki. Każda obrączka ma swoje unikatowe oznaczenie, które jest na tyle duże, że można je zobaczyć przez lornetkę. Zaobrączkowany ptak jest ważony i mierzony, a także określa się jego wiek i płeć. Obserwacje oznakowanych osobników dostarczają wiele ważnych informacji np. o trasach jakie pokonują ptaki, jak długo trwa przelot, gdzie zimują.

W trakcie obrączkowania nagrano krótki film pisklakowi, co nie jest częstym widokiem. Bocian czarny jest gatunkiem strefowym, co oznacza, że w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda wyznaczony jest obszar, w którym nie wolno przebywać ludziom.


Przebywanie w pobliżu gniazda oraz obrączkowanie ptaków odbyło się za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Bociany czarne, w odróżnieniu od swoich białych kuzynów, prowadzą skryty tryb życia. W głębi lasu, wysoko w koronach starych drzew, ptaki zakładają duże gniazdo. Ptaki te, zwane też hajstrami, są bardzo ciekawie upierzone. Czarne pióra z metalicznym zielono-purpurowym połyskiem oraz czerwony dziób i długie nogi to cechy charakterystyczne tego ptaka.

 Więcej ciekawostek na temat bociana czarnego można znaleźć w zakładce „Wierzę w leśne zwierzę”.