Leśny festiwal podbił serca wrocławian

Dolnośląscy leśnicy przebojem zdobyli sympatię mieszkańców Wrocławia. Wyspa Słodowa przez jeden dzień (28 czerwca) zamieniła się w tętniący życiem las.
02.07.2014 | Marek Zięba, RDLP we Wrocławiu

Dolnośląscy leśnicy przebojem zdobyli sympatię mieszkańców Wrocławia. Wyspa Słodowa przez jeden dzień (28 czerwca) zamieniła się w tętniący życiem las.

W centralnym miejscu miasta odbył się II Dolnośląski Festiwal Lasów i Leśnictwa „Dla lasu, dla ludzi”, który Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu zorganizowała w ramach dolnośląskich obchodów 90-lecia Lasów Państwowych. Na wrocławskiej wyspie swoje stoiska wystawiły aż 33 dolnośląskie nadleśnictwa. 

Wrocławianie, którzy wzięli udział w spotkaniu z leśnikami, mogli także odwiedzić stoiska Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej z Brzegu, Zespołu Ochrony Lasu z Wrocławia oraz Leśnego Banku Genów Kostrzyca.

Leśnicy zaprezentowali ekspozycje związane z historią oraz teraźniejszością polskiego leśnictwa. Przygotowali także prezentację dotyczącą polskich lasów oraz ich powierzchni.

Pracownicy nadleśnictw prezentowali wyroby z drewna oraz opowiadali o zaletach wyrobów z tego surowca, a także uczyli rozpoznawania jego gatunków.

Wielu uczestników festiwalu leśnego zmierzyło się z piłą „moja - twoja”, poznało w ten sposób trudy obróbki surowca drzewnego. 

Prezentowano stoiska, w których nadleśnictwa przekonywały do turystyki i rekreacji w lasach. Hasło „Lasy w Polsce dostępne dla każdego” dominowało w przygotowanych ekspozycjach, a osoby odwiedzające stoiska tych nadleśnictw korzystały z wielu przygotowanych atrakcji. Całe rodziny spacerowały boso po lesie korzystając ze „ścieżki zmysłów”, układały leśne puzzle oraz poznawały zasady gospodarki łowieckiej.

W czasie festiwalu odbyły się również pokazy grupy drwali z Timbersportu, prezentacje specjalistów od naśladowania leśnych zwierząt oraz występ sygnalistów myśliwskich.

Dzieci mogły skorzystać z okazji i wybrać się na przejażdżkę służbowymi quadami ze Strażą Leśną.

Duże zainteresowanie towarzyszyło też pokazom kulinarnym oraz degustacji potraw ugotowanych z wykorzystaniem produktów „darów lasu” – dziczyzny, grzybów, leśnych przypraw i ziół. Podczas pokazu uczestnicy festiwalu poznali tajniki przyrządzania prawdziwego bigosu myśliwskiego.