Leśny dar krwi

Ponad 5 litrów krwi oddali poniedziałek warszawscy leśnicy. Wizyta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie to część prowadzonej w tym roku akcji „Choinki od leśników”.
12.12.2019 | Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie

Ponad 5 litrów krwi oddali poniedziałek warszawscy leśnicy. Wizyta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie to część prowadzonej w tym roku akcji „Choinki od leśników”.

Na dawców odwiedzających w ostatni poniedziałek, 9 grudnia, centrum krwiodawstwa przy ul. Saskiej czekały leśne niespodzianki. Żywa, pachnąca choinka, warsztaty, leśne czasopisma i filmy oraz specjalny leśny upominek.

Aby umilić dawcom oczekiwanie na badania leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie” przygotowali warsztaty tworzenia świątecznych stroików z wykorzystaniem naturalnych leśnych materiałów. Chętni mogli samodzielnie skomponować stroik na brzozowym krążku. W pracach pomagali leśnicy, którzy opowiadali o swojej pracy i podpowiadali jak wybrać choinkę na święta.

Wśród krwiodawców nie zabrakło również leśników. Kilkanaście osób w zielonych mundurach postanowiło podzielić się cząstką siebie z potrzebującymi. Leśnicy po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca i los innych osób nie jest dla nich obojętny.

Krwiodawcy i pracownicy RCKiK podkreślali wartość spotkania z leśnikami zwracali również uwagę na atrakcyjną formę przygotowanych warsztatów.

Nie tylko warszawscy leśnicy współpracują z regionalnymi centrami krwiodawstwa. Pracownicy LP z białostockiej dyrekcji będą przekazywali choinki honorowym krwiodawcom. Tuż przed świętami w Augustowie na miejskim rynku na ochotników będzie czekał Mobilny Punkt Poboru Krwi.

Z kolei w miejscowości Brańsk (Nadleśnictwo Rudka) zostanie wyznaczone specjalne miejsce, gdzie chętni będą mogli oddać krew. Leśnicy natomiast przygotują dla dawców 100 drzewek świerka.

Również leśnicy z katowickiej dyrekcji LP przyłączyli się do akcji organizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W ramach tegorocznej akcja Fundacji Kropla Życia im. Agaty Mróz – Olszewskiej oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już 1 grudnia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Katowicach-Giszowcu chętni, którzy oddali krew otrzymali specjalne asygnaty uprawniające do odbioru choinki ufundowanej przez Nadleśnictwo Katowice. Choinki, symbol życia i odrodzenia, za oddaną krew można otrzymać jeszcze w ciągu kolejnych dni.

We wspólne akcje dla krwiodawców zaangażowało się także radomskie Nadleśnictwo Staszów (16 grudnia na rynku w Staszowie) oraz leśnicy z terenu RDLP w Łodzi.