Leśnicy pamiętali o Dniu Ziemi

Akcje sprzątania lasów, wspólne sadzenie drzew, czy spotkania edukacyjne organizowali leśnicy z okazji Dnia Ziemi. Leśnicy, nawet w czasach pandemii, nie zapomnieli o tym ważnym święcie.
23.04.2021

Akcje sprzątania lasów, wspólne sadzenie drzew, czy spotkania edukacyjne organizowali leśnicy z okazji Dnia Ziemi. Leśnicy, nawet w czasach pandemii, nie zapomnieli o tym ważnym święcie.

W toruńskich nadleśnictwach leśnicy nie próżnowali. Akcje sprzątania lasów były zorganizowane w nadleśnictwach Puszczy Bydgoskiej m.in. Żołędowo, Gniewkowo oraz Bydgoszcz. W akcje sprzątania włączyły się lokalne stowarzyszenia oraz samorządy. Z lasu zbierano nie tylko te najczęściej spotykane śmieci, jak butelki czy opakowania, ale przy okazji pozostałości z nielegalnych wiat.

W Nadleśnictwie Bydgoszcz wolontariusze i leśnicy pozostałości takiej konstrukcji musieli wywozić z lasu przyczepą.

Wiele nadleśnictw na swoich profilach zachęcało do wzięcia udziału w sprzątaniu lasu podczas spacerów. Podczas takiej przechadzki warto zbierać znalezione śmieci. Później wystarczy zamieścić swoje zdjęcie w mediach społecznościowych i dodać odpowiednie hasło.

Leśnicy z Nadleśnictwa Dobrzejewice (RDLP w Toruniu) na chętne osoby czekali przy bramie szkółki leśnej Bielawy, gdzie przekazywali worki na nieczystości oraz rękawiczki.

Leśnicy z toruńskich nadleśnictw przypominali, że tylko w ubiegłym roku z terenów Kujaw i Pomorza wywieziono tyle śmieci, ile zmieściłoby się w 140 wagonach kolejowych.

Do akcji sprzątania lasów przyłączyli się także leśnicy z Nadleśnictwa Pułtusk (RDLP w Warszawie), którzy wywieźli z lasów stare kanapy, sedesy, opony czy zabawki dla dzieci.

W inny sposób Dzień Ziemi obchodzono w Nadleśnictwie Rytel, w którym to leśnicy wspólnie z Klubem Gaja Dzień Ziemi obchodzili sadząc dzikie jabłonie i grusze.

Na uprawie leśnej posadzono 3700 drzew tych biocenotycznych gatunków. Na razie, do czasu wyrośnięcia i owocowania, uprawa jest ogrodzona i zabezpieczona przed zwierzyną leśną.

To właśnie lasy Nadleśnictwa Rytel były jednymi z najbardziej zniszczonych przez na nawałnicę w 2017 r. Silny wiatr zniszczył wtedy las na powierzchni ok. 5.3 tys. ha. Aktualnie około 3 tys. ha zostało już posadzone. Do końca tego roku leśnicy chcą posadzić powierzchnię łącznie 3.5 tys. ha. Pozostała część 1.8 tys. ha będzie odnawiana przez kolejne dwa lata.  Ponadto na 375 ha zainicjowano tam odnowienia naturalne.

Młode świerki, dęby i brzozy posadzono również w białostockim Nadleśnictwie Suwałki wraz z wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Suwałkach.

Natomiast w Nadleśnictwie Osie w tym roku leśnicy postanowili pomóc pszczołom. Dlatego, na terenie ogrodu edukacyjnego, zasiali łąkę kwietną.

Przypomnijmy, że początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów - wówczas 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych - wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety. Ten dzień uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie. Rozpoczął falę działań, w tym przyjęcie przełomowych na tamten moment przepisów dotyczących ochrony środowiska w USA (w odpowiedzi na to wydarzenie powstały Ustawy o czystym powietrzu, czystej wodzie i zagrożonych gatunkach). Powołano także Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Później wiele krajów przyjęło podobne przepisy.
Nieco wcześniej, na konferencji UNESCO w 1969 r. wystąpił John McConnel z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi.

Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi - 20 albo 21 marca. W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło nową datę - 22 kwietnia.

Dzień Ziemi ma duże znaczenie międzynarodowe. Podczas Dnia Ziemi w 2016 r. podpisano historyczne porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatu. W nim m.in. wskazano, że lasy są naturalnym pochłaniaczem gazów cieplarniach oraz położono nacisk na zwiększenie efektywności tego procesu.