Lasy Państwowe są „Po Stronie Natury"

Ruszyła 9. edycja „Po Stronie Natury” w ramach, której Żywiec Zdrój wraz z Lasami Państwowymi, Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym i Fundacją ARKA zachęcają Polaków do ochrony zasobów naturalnych. Ambasadorka akcji jest Martyna Wojciechowska.
07.04.2017

Ruszyła 9. edycja „Po Stronie Natury” w ramach, której Żywiec Zdrój wraz z Lasami Państwowymi, Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym i Fundacją ARKA zachęcają Polaków do ochrony zasobów naturalnych. Ambasadorka akcji jest Martyna Wojciechowska.

Podczas tegorocznej akcji, Żywiec Zdrój wraz z Lasami Państwowymi i pozostałymi partnerami posadzi kolejny milion drzew w nadleśnictwach Ujsoły i Mirosławiec. - Leśnicy sadzą w całej Polsce średnio około 1000 drzew na minutę, odnawiając powierzchnie po cięciach albo zalesiając nowemówi Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Choć dla nas to normalna praca, cieszy nas każdy głos wsparcia i przejaw zaangażowania ze strony osób z zewnątrz. Staramy się zadbać jak najlepiej o wspólne lasy, ale też zachęcamy i doradzamy innym w sadzeniu rodzimych drzew i krzewów na własnej ziemi, przy domach, w miastach – dodaje.

Ambasadorką kampanii współorganizowanej przez Lasy Państwowe jest Martyna Wojciechowska. - Jestem po stronie natury nie tylko dla siebie, robię to przede wszystkim dla mojego dziecka. Chcę, aby moja córka była szczęśliwa, mogła cieszyć się pięknem przyrody, aby miała czystą wodę. Drzewa, nie tylko produkują tlen, chronią przed suszami i powodziami, ale i mają wpływ na zasoby wodne. Dzięki drzewom mamy więcej czystej wody – my i nasze dzieci - mówi Martyna Wojciechowska.

W ramach programu „Po Stronie Natury” każdy może zdecydować o posadzeniu drzewa. Wystarczy na www.postronienatury.pl wpisać specjalny kod spod etykiety wody Żywiec Zdrój, a w zamian doświadczeni leśnicy z Lasów Państwowych posadzą drzewo w naszym imieniu, na specjalnie przygotowanym terenie w Nadleśnictwie Ujsoły.

To nie jedyne działania, do których można się przyłączyć. Organizowany jest też konkurs na najciekawszą inicjatywę ekologiczną. W tym roku można pozyskać dofinansowanie na sadzenie drzew, projekty z zakresu małej retencji, czy też działania promujące segregację surowców wtórnych. Pomysłodawcy najlepszych inicjatyw mogą otrzymać aż 15 tys. zł na realizację swojego projektu.

W ramach konkursu wyodrębniono trzy kategorie zgłaszanych projektów:

  • Ochrona lokalnych zasobów wodnych
  • Segregacja surowców wtórnych
  • Ekoinnowacje (ciekawe projekty mające na celu promowanie idei ekologii, które nie mieszczą się w dwóch powyższych kategoriach)

Wnioski można zgłaszać do 27 kwietnia. Następnie jury wybierze trzy najlepsze projekty, które otrzymają dofinansowanie, oraz 20 inicjatyw, z których internauci w czasie głosowania online wybiorą zwycięskie przedsięwzięcia. Głosowanie online rozpocznie się 11 czerwca, a wyniki zostaną ogłoszone 1 lipca.

Kiedy i gdzie będzie mobilna strefa:
6-7 maja Żywiec, Rynek
13-14 maja Wrocław, plac Solny
20-21 maja Kraków, plac Wielkiej Armii Napoleona
27-28 maja Katowice, Rynek
3-4 czerwca Gdańsk, plac Węglowy

Podczas trwania akcji największe miasta Polski odwiedzi również specjalna mobilna strefa Po Stronie Natury. Każdy odwiedzający strefę będzie mógł wymienić plastikowe butelki na sadzonki drzew i spotkać się z ekspertami z Lasów Państwowych, którzy wyjaśnią jak je prawidłowo posadzić i pielęgnować.

Wydarzeniem wieńczącym sadzenie miliona drzew będzie wielki finał, który odbędzie się 11 czerwca w Warszawie. Uczestnicy tego festynu będą mogli odwiedzić stoisko Lasów Państwowych z atrakcjami dla dzieci i dorosłych oraz specjalne leśne zajęcia.

Celem „Po Stronie Natury” jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz edukacja o wpływie drzew na środowisko, w którym żyjemy. Dużą wartością programu „Po Stronie Natury” jest współpraca różnych podmiotów, w tym instytucji państwowych, biznesu, organizacji pozarządowych oraz lokalnych społeczności na rzecz jednej, tak bardzo ważnej dla wszystkich idei.