Kolorowy dzień niezapominajki

Już po raz 14. w Jedlni-Letnisku (RDLP w Radomiu) odbyło się Święto Polskiej Niezapominajki. Tego dnia nie zabrakło leśnych atrakcji i wielkich muzycznych przebojów
28.07.2017 | Katarzyna Sławińska, RDLP w Radomiu

Już po raz 14. w Jedlni-Letnisku (RDLP w Radomiu) odbyło się Święto Polskiej Niezapominajki. Tego dnia nie zabrakło leśnych atrakcji i wielkich muzycznych przebojów

Leśnicy z Nadleśnictwa Radom, przy współpracy pozostałych nadleśnictw wchodzących w skład LKP „Puszcza Kozienicka” (Kozienice i Zwoleń) oraz RDLP w Radomiu, przygotowali dla swoich gości leśne atrakcje. Wiele z nich łączyło się ze świętowanym w tym roku jubileuszem 135-lecia radomskiej dyrekcji LP oraz realizowaną przez LP kampanią „Lasy Państwowe. Zapraszamy”, promującą m.in. korzyści płynące z rekreacji na terenach leśnych.

Jako pierwszy na scenie zagościł Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, świętujący uczestnictwo w zakończonym dzień wcześniej Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej. Sygnaliści przywieźli z niego dyplom zaświadczający o wpisaniu zespołu na listę członków grupowych Klubu Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego. Pasjonaci muzyki myśliwskiej zaprezentowali zebranym konkursowy zestaw sygnałów myśliwskich i wprowadzili publiczność w atmosferę łowów.

Gdy przycichł dźwięk rogów myśliwskich, na scenę wkroczył Bajarz z Leśnej Polany – Szymon Wojsztyn, który porwał publiczność swoimi leśnymi opowieściami. Później scenę opanowały dzieci z przedszkola „Niezapominajka” w Radomiu. Po nich swoje umiejętności sceniczne zaprezentowały zespoły z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu, przedszkolaki z Myśliszewic i Jedlni-Letnisko, PSP im. Stefana Żeromskiego w Janowie, PSP im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu oraz ZSO im. Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisku. Oprócz grup szkolnych, swój czas na scenie mieli wokaliści ze Studia piosenki „FERMATA” z Młodzieżowego Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Po występach dzieci i młodzieży, na scenie zagościła gwiazda – zespół Varius Manx.

W czasie występów artystycznych, na placu okalającym scenę było równie ciekawie. Na piknik edukacyjny przybyli i wystawili swoje stoiska m.in.leśnicy, przyrodnicy, twórcy ludowi, organizacje i instytucje współpracujące z LP. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy sokolnictwa podziwiali ptaki drapieżne i rozmawiali z ich opiekunami. Na młodych przyrodników czekał mobilny punkt edukacyjny Nadleśnictwa Olsztynek, na którym zgłębiali tajniki krążenia wody w przyrodzie.

Smakosze degustowali dary lasu, m.in. miód i naturalne wyroby. Entuzjaści zdrowego stylu życia mogli uzyskać porady dietetyczne. Amatorzy ruchu na świeżym powietrzu korzystali ze ścianki wspinaczkowej i pompowanych zjeżdżalni. W trakcie pikniku przybyli uczestnicy rajdu rowerowego „Jazda z miasta”, na chętnych czekała również wyprawa nordic walking po Puszczy Kozienickiej. Ciekawostką były pokazy Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, prezentującej broń używaną w szermierce, walkę floretem i szablą oraz szermierkę na bagnety.

 Aby przypomnieć o przypadającym w tym roku jubileuszu 135-lecia radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych, w budynku Leśnego Ośrodka Edukacyjnego, leśnicy udostępnili wystawę historyczną, przedstawiającą losy leśnictwa radomsko-kieleckiego. Można ją było oglądać przez cały czas trwania pikniku.

„Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków” – mawiał red. Andrzej Zalewski.

Święto Polskiej Niezapominajki po raz kolejny zgromadziło leśników, przyrodników i wszystkich, którzy kochają spędzać czas w lesie. Idea zapoczątkowana w 2002 r. przez redaktora radiowej Jedynki – Andrzeja Zalewskiego przetrwała. Niezapominajka stała się symbolem promującym walory przyrodnicze, ochronę środowiska i różnorodności biologicznej Polski. Co roku gromadzi i jednoczy miłośników lasu na wspólnym świętowaniu.