Klęska w śląskich lasach

W ciągu kilkunastu minut huraganowy wiatr uszkodził ponad 1500 ha lasu w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie (RDLP w Katowicach), z czego około 800 ha zostało doszczętnie zniszczonych.
10.07.2017 | Agnieszka Zawada – Piątkowska, RDLP w Katowicach

W ciągu kilkunastu minut huraganowy wiatr uszkodził ponad 1500 ha lasu w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie (RDLP w Katowicach), z czego około 800 ha zostało doszczętnie zniszczonych.

Późnym popołudniem 7 lipca nad Nadleśnictwem Rudy Raciborskie przeszedł gwałtowny front atmosferyczny, któremu towarzyszyła trąba powietrzna. Wiatr wyrządził szkody na obszarze około 1500 ha lasu, w tym ponad połowa tego obszaru została doszczętnie zniszczona.

Powierzchnia ta została wstępnie określona w oparciu o pomiar GPS prowadzony ze śmigłowca. Leśnicy oszacowali masę drewna do uprzątnięcia na około 300 tys. m3, co w normalnych warunkach stanowi wielkość rocznego pozyskania drewna dla trzech, czterech nadleśnictw z terenu RDLP w Katowicach.

Już pół godziny po huraganie leśnicy, przy wsparciu strażaków, przystąpili do usuwania drzew, które przewróciły się na drogi. Dzięki zaangażowaniu wszystkich sił i środków, w tym specjalistycznego sprzętu będącego w dyspozycji nadleśnictwa, usunięto złomy i wywroty oraz drzewa pochylone wzdłuż dróg, które stwarzały zagrożenie.

Nadleśniczy wprowadził również okresowy zakaz wstępu do lasu pomiędzy miejscowościami: Jankowice, Górki Śląskie, Nędza, Siedliska, Dziergowice i Kuźnia Raciborska. Działanie to jest podyktowane przede wszystkim bezpieczeństwem osób przebywających na terenie poklęskowym. Połamane, pochylone i powywracane drzewa oraz osłabiony drzewostan ocalały po huraganie stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo.

Leśnicy apelują, żeby do momentu zniesienia okresowego zakazu wstępu, zrezygnować z wycieczek do lasu.  Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzonych zakazów dostępne są na stronach  RDLP w Katowicach oraz Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

W ciągu najbliższych dni będą również trwały prace związane z usuwaniem drzew z dróg leśnych, zwłaszcza dojazdów pożarowych. Szacowane także będą straty w infrastrukturze leśnej – drogi, przepusty, infrastruktura szkółkarska.

W ciągu ostatnich tygodni ucierpiały nie tylko lasy na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Pod koniec czerwca silny wiatr uszkodził lasy w Nadleśnictwie Sieniawa (RDLP w Krośnie). Natomiast burze, które przeszły nad Polską na początku lipca zniszczyły lasy na trzech puszczańskich nadleśnictwa oraz Nadleśnictwo Nurzec (RDLP w Białymstoku). Według wstępnych szacunków w tamtejszych lasach po burzy może być ok. 17 tys. m3 drewna. Szkody poniosło także Nadleśnictwo Chojnów (RDLP w Warszawie).